U posljednjim političkim događanjima u Bosni i Hercegovini, Stranka demokratske akcije (SDA) i Demokratska fronta (DF) odlučile su pokrenuti inicijativu za smjenu Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH. Ova inicijativa, koja je danas ušla u parlamentarnu proceduru, usmjerena je na rekonstrukciju Vijeća ministara BiH. Inicijativu je podržalo 11 zastupnika, koji su dali svoje potpise, a među glavnim razlozima za smjenu ističe se politička odgovornost i šteta nanesena BiH zbog djelovanja ministra Konakovića.
Jedan od glavnih razloga koji su navedeni u obrazloženju ove inicijative je povezanost ministra Konakovića s osobama koje se dovode u vezu sa narko-kartelom, konkretno s imenima Tito i Dino, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost u političkim krugovima. “Prepiske iz Sky aplikacije”, kao i izvještaji agencije Europol, predstavljeni su kao dokazi koji ukazuju na nezakonite veze ministra s kriminalnim strukturama, što je, prema mišljenju pokretača inicijative, nanijelo nesagledivu štetu međunarodnom ugledu BiH. Takve optužbe, ako se pokažu točnima, mogu imati dalekosežne posljedice na političku stabilnost zemlje i njene vanjskopolitičke odnose.
Pored toga, problematizirano je i Konakovićevo učešće u nezakonitom produžavanju mandata vršiteljici dužnosti agentice Vijeća ministara BiH, čije su aktivnosti kasnije ometale pravne procese, naročito u vezi s predmetom “Kovačević”. Ovaj postupak se smatra ozbiljnim političkim nesporazumom jer je, prema riječima kritičara, omogućio opstrukciju pravde, što je dodatno podrilo povjerenje javnosti u institucije BiH. Smatra se da bi ministri poput Konakovića trebali biti odgovorni za zakonsko funkcioniranje institucija, a ovakvi postupci dovedeni su u pitanje u kontekstu njegove političke odgovornosti.
Međutim, najviše pažnje izazvao je diplomatski skandal vezan uz otkazivanje Samita u Neumu u decembru 2024. godine. Ovaj događaj, koji se smatra izuzetno važnim za kredibilitet Bosne i Hercegovine na međunarodnoj sceni, izazvao je sramotu za zemlju. Samit je trebao biti ključni trenutak za jačanje diplomacije BiH i njenog puta prema članstvu u EU, ali zbog nemogućnosti dogovora i lošeg vođenja ministarstva vanjskih poslova, sve je propalo. Kritičari smatraju da je otkazivanje samita ozbiljan udarac na reforme koje BiH mora provesti kako bi postala punopravna članica Europske unije. Ovaj incident je, prema mišljenju pokretača smjene, dodatno narušio ugled BiH, a samim tim i diplomatske napore koje su se uložile u procesu eurointegracija.
Uvođenjem ove inicijative u parlamentarnu proceduru, SDA i DF ističu da smjena ministra Konakovića nije samo političko pitanje, već sudbinski korak za obnovu povjerenja i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Za pokretače inicijative, smjena ministra je nužna kako bi se spriječili daljnji negativni utjecaji na međunarodnu poziciju BiH, kao i kako bi se omogućilo normaliziranje diplomatskih odnosa s ključnim partnerima, osobito unutar Europske unije.
Konaković, s druge strane, nije iznio konkretne odgovore na ove optužbe, ali je jasno dao naslutiti da će se boriti za svoju poziciju. Ova situacija otvara važnu političku dilemu: s jedne strane, smjena Konakovića mogla bi omogućiti novi politički kurs i čišćenje BiH od potencijalno korumpiranih pojedinaca, dok s druge strane, postoji i strah da bi ovakav potez mogao dovesti do daljnje političke destabilizacije. Iako će konačna odluka o smjeni ministra biti donijeta kroz parlamentarnu proceduru, ona je već sada izazvala značajnu pažnju i podjelu među političkim strankama, što sugerira da bi njezine posljedice mogle biti dugoročne za budućnost političke scene u BiH.
Na kraju, cijela situacija pokazuje koliko je politička scena u BiH pobjednička u svakom koraku, te kako svaka odluka, bilo ona vezana za smjenu ili daljnje političke korake, može imati dalekosežan utjecaj na politiku, društvo i međunarodne odnose države.
Zaključno, cijeli ovaj politički postupak ukazuje na duboku podjelu unutar bosanskohercegovačke političke scene. Inicijativa za smjenu ministra Konakovića ne predstavlja samo borbu za političku dominaciju, već i ključno pitanje za budućnost BiH na međunarodnoj pozornici. Ukoliko smjena bude realizirana, mogla bi otvoriti put za novi politički entuzijazam i za reforme koje su nužne za pristupanje Europskoj uniji, ali bi isto tako mogla dodatno pogoršati političke tenzije unutar zemlje. Bez obzira na ishod, jasno je da će sve ove političke borbe oblikovati budućnost BiH, jer je svaka odluka, svaki potez i svaka inicijativa od presudne važnosti za daljnji razvoj i stabilnost zemlje.