Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, uskoro će pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija predstaviti svoj izvještaj o napretku u implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma. Schmidtov izvještaj pruža detaljan uvid u rad ključnih političkih tijela BiH, uključujući Predsjedništvo i Vijeće ministara BiH, ali i analizu političkih izazova koji ugrožavaju stabilnost države. Izdvojena su i različita viđenja političkih predstavnika i njihove aktivnosti, a posebno se osvrnuo na ulogu i djelovanje Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH, te drugih lidera u političkom životu zemlje.
U svom izvještaju, Schmidt je posebno pohvalio Denisa Bećirovića, aktuelnog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, naglašavajući njegovu predanost međunarodnoj saradnji i očuvanju mira u regiji. Bećirović je, prema Schmidtu, dosljedno isticao važnost dijaloga, regionalne saradnje, te afirmaciju kulture sjećanja, posebno u kontekstu prevencije genocida. Njegova nastojanja usmjerena ka očuvanju mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, uključujući njegovo zalaganje za članstvo u NATO-u kao garanciju regionalne sigurnosti, prepoznata su kao pozitivna i ključna u Schmidtovom izvještaju.
Schmidtove Pohvale i Kritike prema Radu Bećirovića i Drugih Političara
Posebno istaknuto u izvještaju je Bećirovićevo upozorenje na radikalne političke poteze vlasti Republike Srpske. Schmidt naglašava kako je Bećirović kontinuirano osuđivao postupke Republike Srpske koji, prema njegovom mišljenju, potkopavaju suverenitet i nezavisnost Bosne i Hercegovine. On je izdvojio primjer “svesrpskog sabora” i Deklaracije usvojene od strane Narodne skupštine Republike Srpske i Parlamenta Republike Srbije, smatrajući ove događaje prijetnjom za mir i stabilnost u regionu.
Schmidt nadalje navodi da je Bećirović izrazio zabrinutost zbog mogućih nepredvidivih posljedica koje bi Deklaracija mogla imati na unutrašnje i međunarodno pravo, kao i na ustavni poredak BiH. Pored toga, pohvalio je Bećirovićevu ulogu u usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici, čime je ojačana diplomatska aktivnost Bosne i Hercegovine, posebno na međunarodnoj sceni. Ovdje su, uz Bećirovića, pohvaljeni i Željko Komšić, drugi član Predsjedništva BiH, te Zlatko Lagumdžija, ambasador BiH u UN-u.
Kritički Osvrt na Djelovanje Ostalih Članova Predsjedništva i Vijeća Ministara
Što se tiče drugih političkih aktera, Schmidt se u izvještaju dotakao i Željke Cvijanović, člana Predsjedništva BiH, koja dolazi iz SNSD-a i vodi politiku koja često odstupa od zajedničkih interesa države. Schmidt navodi da Cvijanović, slijedeći politiku svoje stranke, povremeno ugrožava dejtonske odredbe. Pored toga, osvrnuo se na njen prijedlog za smjenu Zlatka Lagumdžije, što su druga dva člana Predsjedništva odbila, te ocijenio da ovaj potez ukazuje na političke napetosti unutar Predsjedništva BiH.
U dijelu izvještaja posvećenom Vijeću ministara BiH, Schmidt naglašava da je rad ovog tijela bio daleko ispod očekivanja. Istakao je predsjedavajuću Borjanu Krišto, koja je kritizirala Schmidtove intervencije u Izbornom zakonu i tvrdi da su te izmjene narušile radnu atmosferu među članovima državne koalicije. Schmidt je, međutim, napomenuo da nisu predočeni nikakvi dokazi koji bi potvrdili ovu tvrdnju.
Pored toga, Schmidt se osvrće na praksu Vijeća ministara da ne šalje zakonske prijedloge Parlamentarnoj skupštini BiH ukoliko ne postoji potpuni politički konsenzus. Prema njegovim riječima, ovaj pristup doveo je do veoma skromnog zakonodavnog učinka, što dodatno usporava napredak u mnogim sektorima.
U izvještaju se posebno ističe i situacija iz jula ove godine kada je Vijeće ministara odbilo prijedlog ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića za reviziju ugovora o policijskoj saradnji sa Srbijom i Hrvatskom. Ova revizija bila je predložena nakon masovnih reakcija u javnosti povodom učešća kadeta iz Srbije na obilježavanju godišnjice bitke na Kozari, što je izazvalo burne reakcije unutar Vijeća ministara, posebno kod Nenada Nešića i Staše Košarca.
Zaključak i Schmidtove Osude Nezavisnih Poteza Republike Srpske i HDZ-a
Schmidtov izvještaj završava sa snažnim kritikama upućenim vlastima u Republici Srpskoj, koje optužuje za konstantno potkopavanje Dejtonskog sporazuma i blokiranje provođenja presuda Evropskog suda za ljudska prava. Osudio je i HDZ zbog njihovog insistiranja na promjenama Izbornog zakona koje, prema njemu, dodatno produbljuju etničke podjele i destabilizuju rad institucija u BiH.
Schmidtov detaljan izvještaj pruža jasan uvid u složenu političku situaciju u Bosni i Hercegovini i poziva na hitne reforme kako bi se očuvali mir i stabilnost u zemlji. Njegov ton oscilira između pohvala i oštrih kritika, što jasno pokazuje potrebu za odlučnijim i koordiniranijim djelovanjem bh. lidera u cilju jačanja državnih institucija i prevazilaženja etničkih podjela. Schmidt posebno naglašava potrebu za poštovanjem zakonskih okvira i međunarodnih sporazuma, jer su to ključni elementi za očuvanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini.