Bosnu i Hercegovinu je potresao stravičan zločin koji je šokirao javnost, posebno građane općine Kalesija. U ovom gradu dogodilo se dvostruko ubistvo koje je izazvalo nevjericu i tugu. Naime, muškarac je golim rukama ubio svoju suprugu i maloljetno dijete. Tijela nastradalih pronađena su u porodičnom stanu, a za ovaj jezivi zločin osumnjičen je Emir Selimović, suprug i otac žrtava, koji je trenutno u bijegu. Policijski organi intenzivno tragaju za njim, a prema posljednjim informacijama, lociran je na području banjalučke regije.

Potraga za osumnjičenim je u toku, a policijski službenici ulažu maksimalne napore kako bi ga uhapsili. Pronađen je automobil kojim se Selimović koristio prilikom bijega, i to u selu Gornja Mravica kod Prnjavora, ali samom osumnjičenom još uvijek nema traga. Ranije je viđen na nadzornim kamerama na naplatnim kućicama autoputa “9. januar“, nakon čega je nastavio kretanje prema regionalnom putu koji povezuje Prnjavor i Čelinac.

Reakcija javnosti i zabrinjavajući komentari

Nakon objave informacije o zločinu, javnost je s pravom bila šokirana. Međutim, ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da su se na društvenim mrežama pojavili komentari u kojima pojedini korisnici pružaju podršku osumnjičenom ubici. Ovakvi postupci izazvali su oštre reakcije i osudu građana.

Policijski organi su u ovom kontekstu posebno naglasili važnost suzbijanja govora mržnje na internetu. Federalna uprava policije (FUP) već je započela aktivnosti na identifikaciji osoba koje podržavaju nasilje ili veličaju zločin.

“Svaka objava koja sadrži elemente govora mržnje ili podržava počinioca ovakvog djela bit će dokumentovana i analizirana. Protiv svih identifikovanih osoba pokrenut će se zakonski postupak”, izjavio je jedan od službenika zaduženih za istragu.

Psihološki aspekt i društvena reakcija

Stručnjaci za cyber kriminal ističu da su ovakvi komentari na društvenim mrežama ne samo neprihvatljivi nego i potencijalno opasni jer mogu motivirati druge pojedince na slične postupke. Psiholozi su ukazali na širu društvenu dimenziju ovog problema:

  • Nedostatak empatije u online prostoru – mnogi korisnici pišu bez razmišljanja o posljedicama svojih riječi.
  • Relativizacija nasilja – neki komentari umanjuju težinu zločina, što je alarmantan signal za društvo.
  • Nedovoljna edukacija o posljedicama govora mržnje – građani često nisu svjesni zakonskih posljedica takvog ponašanja.

Jedna od psihologinja, koja je reagovala na situaciju, izjavila je: “Kao društvo moramo biti svjesni opasnosti koje nosi veličanje nasilja. U pitanju su ozbiljni problemi koji zahtijevaju hitnu reakciju nadležnih institucija”.

Aktivnosti Federalne uprave policije (FUP)

Odsjek za cyber kriminal pri Federalnoj upravi policije već je ranije pokazao svoju efikasnost u sličnim situacijama. S obzirom na ozbiljnost ove tragedije, nadležni su započeli prikupljanje podataka i evidentiranje korisnika društvenih mreža koji podržavaju čin ubistva ili izražavaju simpatije prema počiniocu.

Prilikom ovakvih istraga, FUP koristi napredne metode praćenja i analize online sadržaja, te u saradnji s nadležnim tužilaštvima poduzima konkretne korake. “Cilj nam je jasno poručiti da internet nije prostor bez pravila i da veličanje nasilja neće biti tolerisano”, istakli su iz ove institucije prenosi crna-hronika

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here