Američki naučnici su došli do zaključka da su osobe koje tokom djetinjstva i adolescencije učestvuju u vjerskim obredima zdravije, kako fizički, tako i mentalno, izvještava Anadolu Agency (AA). Ova tvrdnja proizilazi iz istraživanja koje su sproveli naučnici sa Harvardske škole za javno zdravlje T.H. Chan. U istraživanju je učestvovalo gotovo 5.000 djece, starosti od osam do četrnaest godina, koja su redovno prisustvovala molitvama, bilo samostalno, bilo u društvu članova porodice.

Tokom perioda od deset godina nakon što su postali punoljetni, naučnici su pratili njihov fizički i mentalni razvoj. Rezultati su objavljeni u uglednom časopisu “American Journal of Epidemiology”. Prema istraživanju, mladi ljudi u dvadesetim godinama, koji su barem jednom sedmično prisustvovali vjerskim obredima u djetinjstvu, pokazali su se 18 posto sretnijima u odnosu na one koji nisu imali tu praksu.

Istraživanje je također otkrilo da su mladi koji su redovno upražnjavali vjerske obrede 30 posto aktivniji u volonterskim aktivnostima i 33 posto manje skloni korištenju narkotika u poređenju s vršnjacima koji nisu prakticirali vjerske obrede. Pored toga, naučnici su utvrdili da osobe koje svakodnevno prakticiraju religiju ili meditaciju imaju veći užitak u životu, bolje upravljaju svojim emocijama i lakše opraštaju drugima, u poređenju s onima koji ne prakticiraju ove aktivnosti.

Voditeljica istraživačkog tima, Ying Chen, naglasila je da rezultati istraživanja jasno pokazuju kako odrastanje uz redovno prakticiranje religijskih obreda ima pozitivan uticaj na mentalno i fizičko zdravlje, te općenito poboljšava raspoloženje osobe. Ova saznanja dodatno ističu važnost uključivanja djece i adolescenata u vjerske aktivnosti, jer se time ne samo jača njihova duhovnost, već se i postavljaju temelji za zdraviji i ispunjeniji život u odrasloj dobi.

“Istraživanje je nedvojbeno pokazalo kako se odrastanje uz prakticiranje religije pozitivno
odražava na mentalno i fizičko zdravlje te na opće raspoloženje čovjeka”, kazala je voditeljica istraživačkog tima Ying Chen.

Podijelite ovaj članak kako bi i drugi mogli saznati o ovim važnim rezultatima istraživanja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here