Razija Čolaković, poznata kao Raza, jedna je od najpraćenijih osoba na društvenim mrežama u regionu, sa više od 400.000 pratitelja. Trenutno radi na svom novom projektu – romanu pod nazivom „Nemoj biti k’o ja“, koji je za nju više od knjige, to je lično svjedočanstvo i omaž njenoj majci, čija je životna priča ispunjena bolom i patnjom. Raza se nada da će roman biti završen do aprila ove godine, kako bi bio spreman za Sarajevski sajam knjiga.

U razgovoru za „Dnevni avaz“, Raza je otkrila da roman oslikava teške trenutke iz života njene majke, koja je bila žrtva fizičkog i psihičkog nasilja od strane njenog oca. Kroz pisanje, Čolaković preispituje vlastita sjećanja iz djetinjstva, svjedočeći zlostavljanju kojem je majka bila izložena.

„Roman je jako težak za čitanje jer opisuje užase koje sam gledala kao dijete – batine, krv na njenom licu, uvrede… Kao dijete nisam mogla razumjeti kroz šta je prolazila, ali sada, kao žena, mogu se staviti u njenu poziciju i shvatiti njenu bol,“ kaže Raza.

Za nju je pisanje ovog romana oblik terapije. Ističe kako joj cijeli proces pomaže da se nosi sa traumama iz prošlosti, ali i da oda počast svojoj majci, koja, uprkos svemu što je proživjela, nikada nije odustala.

„Ova knjiga nije samo priča o mojoj majci, već je amanet za sve žene i djevojke. Želim da svaka žena kroz ovaj roman pronađe snagu da se bori, da zna da nije sama i da ne mora ostati tamo gdje nije sretna,“ dodaje Raza.

Roman će, kako otkriva, sadržavati dirljive detalje, uključujući noć kada njen otac nije dozvolio njenoj majci da posjeti vlastitu majku, koja je bila na samrti. „To je bila najduža noć u njenom životu. Tek ujutru, kada je stigla vijest da je nana preminula, pustio ju je da ode, glumeći sažaljenje.“

Naslov romana, „Nemoj biti k’o ja“, dolazi iz rečenice koju joj je majka često ponavljala. Raza tada nije razumjela značenje tih riječi, ali danas shvata da su one bile poruka ohrabrenja – upozorenje da ne ponovi majčine greške i da se izbori za bolji život.

Kroz roman, Raza ne samo da oživljava bolne trenutke iz prošlosti, već i šalje snažnu poruku o rodno zasnovanom nasilju i potrebi za osvještavanjem žena. Vjeruje da svjedočimo sve većem buđenju svijesti kod žena, koje se sve češće usuđuju da se suprotstave zlostavljanju i prekinu tišinu.

„Moja majka nije nikada živjela život dostojan čovjeka. Nikada nije doživjela male radosti poput poklona ili zajedničkog izlaska, ali je proživjela neizmjernu bol i patnju. Ovaj roman je moj način da kažem: ‘Mama, tvoj život nije bio uzaludan. Tvoja priča će ojačati na stotine hiljada žena.’“

Razija Čolaković vjeruje da će njena knjiga biti svjetionik nade za žene širom svijeta, potičući ih da pronađu snagu u sebi i promijene svoje živote na bolje prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here