Reakcije na odluku Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o minimalnoj plati od 1.000 KM ne jenjavaju, a među onima koji su se osvrnuli na ovu temu je i federalni ministar unutrašnjih poslova, Ramo Isak. Njegov stav po ovom pitanju izazvao je pažnju, jer je on bio jedini član Vlade FBiH koji je glasao protiv te odluke – ne zato što je protiv povećanja plata, već zato što smatra da minimalna plata od 1.000 KM nije dovoljna u trenutnim ekonomskim okolnostima.

Isak je izrazio stav da bi minimalna plata trebala iznositi između 1.500 i 2.000 KM, posebno kada se uzmu u obzir visoke cijene osnovnih životnih namirnica i troškova u marketima. Također je naglasio važnost povećanja minimalnih penzija, koje bi, prema njegovom mišljenju, trebale biti u rasponu od 1.000 do 1.500 KM. “Ko god kaže da nije za povećanje plate, ne zaslužuje da bude ni političar, ni čovjek koji živi u ovoj državi”, istakao je Isak, ali je također upozorio na nužnost paralelnog povećanja penzija kako bi se izbjeglo pogoršanje životnog standarda najranjivijih kategorija stanovništva.

Isak je dodatno pojasnio da bi povećanje plata i doprinosa moglo izazvati rast cijena, što bi dodatno opteretilo građane, posebno one s najnižim primanjima. Iako vjeruje u dobre namjere premijera Nermina Nikšića, smatra da je odluka donesena preuranjeno i bez dovoljno konsultacija. Najvećom greškom vidi to što je odluka donesena u trenutku kada je premijer Nikšić bio na bolovanju zbog operacije i nije mogao prisustvovati sjednici. Isak je uvjeren da bi, da je premijer bio prisutan, sjednica bila prekinuta radi dodatnih razgovora i donošenja bolje osmišljenih odluka.

Ministar je također izrazio zabrinutost zbog potencijalnih posljedica odluke na ekonomsku ravnotežu između entiteta. Smatra da će određene odluke na federalnom nivou dovesti do situacije u kojoj će firme iz Republike Srpske postati konkurentnije na tržištu Federacije BiH. Kao primjer, spomenuo je da građani Sarajeva često odlaze u tržne centre u RS-u gdje su pravila i zakoni blaži, što stvara ekonomski disbalans. Prema njegovom mišljenju, potrebno je uvesti slične ili jednake ekonomske mjere u oba entiteta kako bi se osigurala fer konkurencija.

Isak je priznao da je na sjednici Vlade pokušao ubijediti ministra socijalne politike, Adnana Delića, da zaustave ovu odluku ili barem dodatno razgovaraju o njenim implikacijama. Međutim, argument njegovih kolega bio je da će povećanje minimalne plate direktno utjecati na živote 300.000 ljudi, što je, prema njima, pozitivan i hitan korak.

Govoreći o svom iskustvu u realnom sektoru, Isak je naglasio da upravo zbog tog iskustva smatra da odluka nije bila dovoljno promišljena. Ovo je, kako kaže, prvi put da se nije složio s nekom odlukom Vlade FBiH. “Mislim da smo trebali sačekati,” zaključio je Isak, naglašavajući važnost dodatnih konsultacija i pažljivije procjene prije donošenja tako značajnih odluka.

Na kraju, Isak je izrazio žaljenje što se sve desilo u odsustvu premijera Nikšića. Ubijeđen je da bi, da je premijer bio prisutan, bilo prilike za detaljniji razgovor i donošenje kvalitetnijih odluka koje bi bolje odgovorile na ekonomske izazove s kojima se suočavaju građani Bosne i Hercegovine prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here