Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, oglasio se povodom sve očiglednijih političkih poteza koje provodi Srbija, uz podršku vlasti u entitetu Republika Srpska (RS). Salkić je upozorio da su namjere Srbije i trenutnih vlasti u RS-u, koje su pod njenim uticajem, više nego jasne. Prema njegovim riječima, aktuelne vlasti entiteta RS, predvođene Miloradom Dodikom i Stevandićem, trebale bi se suzdržati od daljnjih pokušaja mirnodopske implementacije strateških ciljeva iz ratnog perioda, koji su bili osnova za zločine nad Bošnjacima.
Ovi ciljevi su tokom rata rezultirali teškim zločinima i genocidom, istaknuo je Salkić. On je dodatno naglasio kako trenutna praksa provođenja sistemske diskriminacije Bošnjaka, zajedno s negiranjem genocida i veličanjem presuđenih ratnih zločinaca, predstavlja ozbiljnu prijetnju po društveni mir. Ovakvi potezi, napominje Salkić, glavni su uzrok radikalizacije društva. Istakao je da je odgovornost na onima koji sprovode takvu politiku, kao i na onima koji ne preduzimaju nikakve mjere protiv tih činova.
Deklaracija donijeta na svesrpskom saboru prema Salkiću jasno pokazuje dugoročne težnje Srbije, podržane od strane bosanskih Srba koji slijede njenu politiku, da se ugrozi suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Ova deklaracija, smatra Salkić, podstiče separatističke ideje i može imati ozbiljne posljedice po stabilnost i mir u zemlji. Ističe se da takvi potezi nisu u skladu s temeljnim načelima Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojeg je Srbija potpisala kao strana u sukobu.
Kao dodatni dokaz tih opasnih namjera, Salkić je naveo prijedlog izmjena zakona o zastavi, grbu i himni entiteta RS. Prema prijedlogu, himna i grb Srbije trebali bi biti legalizirani za upotrebu u ovom entitetu, iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine već proglasio ta obilježja diskriminatornim za građane koji nisu srpske nacionalnosti. Ovaj potez, prema njegovim riječima, predstavlja očigledan pokušaj nametanja identiteta koji nije prihvatljiv za sve građane RS-a.
Dalje je ukazao na praksu obilježavanja zajedničkih praznika poput Dana srpskog jezika, zastave i srpskog jedinstva, što je dodatno potvrđeno najavama zajedničkog obilježavanja praznika srpske državnosti. Ovi događaji, prema Salkiću, samo dodatno potvrđuju teritorijalne pretenzije koje Srbija ima prema Bosni i Hercegovini.
Nadalje, Salkić je skrenuo pažnju na brojne javne institucije u entitetu RS koje nose naziv Srbija, uključujući predškolske ustanove, škole, domove zdravlja i bolnice. Ova praksa jasno pokazuje duboku povezanost trenutnih vlasti RS-a sa zvaničnom politikom Srbije, što prema njegovom mišljenju, predstavlja ozbiljnu prijetnju za državni suverenitet.
On je istakao da ovakvi potezi dodatno podrivaju temeljne principe Dejtonskog sporazuma i ugrožavaju napredak ka mirnoj i stabilnoj Bosni i Hercegovini. Salkić je, s tim u vezi, apelirao na domaće i međunarodne aktere da se aktivno uključe u rješavanje ovog problema, jer bi nastavak takvih politika mogao dovesti do daljnjih tenzija i političke destabilizacije.
U zaključku, Salkić je naglasio potrebu za jačanjem pravnih i političkih mehanizama kako bi se spriječile buduće zloupotrebe i osigurao dugoročni mir i stabilnost u zemlji. Pozvao je međunarodnu zajednicu da ne ostane pasivna, već da reaguje na vrijeme kako bi se spriječile moguće opasne posljedice po sigurnost i suverenitet Bosne i Hercegovine.
Salkić je takođe upozorio na opasnost normalizacije ovih politika kroz svakodnevne prakse i simbole koji jačaju osećaj odvojenosti među građanima. Ovakva politika ima dalekosežne posledice, ne samo na političku situaciju već i na svakodnevni život ljudi koji žive u entitetu RS, posebno Bošnjaka koji su već pretrpjeli posljedice rata i genocida. Sistematska diskriminacija, kako ističe Salkić, nije samo pitanje formalne politike, već se odražava kroz svakodnevne odluke koje oblikuju društveno tkivo i pojačavaju osjećaj nejednakosti i nesigurnosti među nesrpskim stanovništvom.
Naglasio je da trenutna situacija zahtijeva snažan odgovor i koordinaciju svih relevantnih političkih i pravnih aktera u Bosni i Hercegovini. Neophodno je da se svi nivoi vlasti, bez obzira na političke razlike, ujedine u naporima da zaštite suverenitet i mir u zemlji. Salkić je istakao da samo kroz saradnju i zajedničko delovanje, kako domaćih političara tako i međunarodnih partnera, Bosna i Hercegovina može osigurati stabilnu budućnost za sve svoje građane. Takođe je apelovao na građane da ostanu svesni svojih prava i da se zalažu za jednakost i pravdu kako bi se suprotstavili pokušajima narušavanja mira i teritorijalne celovitosti države.