Prema hanefijskom mezhebu, postoji niz situacija koje mogu poništiti namaz, a ove situacije uključuju različite radnje, propuste i okolnosti koje vjernik treba izbjegavati kako bi njegov namaz ostao validan. Da bismo bolje razumjeli ove situacije, detaljno ćemo ih objasniti i proširiti kako bi bilo jasno šta tačno kvari namaz i zašto je važno biti oprezan u obavljanju ove osnovne vjerske dužnosti.

Izostavljanje uvjeta (šartova) namaza: Šartovi, ili uvjeti, namaza su temeljni elementi bez kojih namaz ne može biti ispravan. To uključuje ispravno vrijeme za obavljanje namaza, okretanje prema kibli, uzimanje abdesta i održavanje čistoće tijela, odjeće i mjesta gdje se klanja. Ako bilo koji od ovih uvjeta izostane, namaz je neispravan.

Prisustvo nečistoće na odjeći: Ako tokom namaza na odjeću klanjača padne ili se pojavi nečistoća, poput krvi ili druge nečiste tvari, to kvari namaz. Vjernik treba voditi računa da njegova odjeća bude čista prije nego što započne s namazom.

Neprimjerena dova: Namaz je poseban oblik ibadeta, i ako klanjač uputi dovu koja zvuči poput običnog govora, kao što je molba za nešto materijalno ili svjetovno (npr. “Bože, oženi me tom osobom” ili “Opskrbi me tom hranom”), to može poništiti namaz. Namaz zahtijeva da se klanjač fokusira isključivo na ibadet i obraćanje Allahu na način koji je propisan.

Plač i izražavanje emocija: Plač koji nije izazvan strahopoštovanjem ili sviješću o Allahovoj veličini (takvaluk) također kvari namaz. Dopušteno je plakati iz straha od Allaha, ali plač zbog tuge, bola ili drugih emocija kvari namaz. Slično tome, jaukanje, uzdasi, jecanje ili druge slične radnje kvari namaz, osim ako su uzrokovane trajnim invaliditetom ili hroničnom bolešću.

Smijeh: Ako se klanjač nasmije glasno tokom namaza, to poništava njegov namaz. Namaz je ozbiljan čin obožavanja i smijeh pokazuje nedostatak ozbiljnosti i poštovanja prema ovom činu.

Odgovaranje na selam: Ako neko uputi selam klanjaču tokom namaza, nije dopušteno odgovarati na selam riječima, čak ni iz zaborava. Također, rukovanje kao odgovor na selam tokom namaza kvari namaz.

Namjerno izostavljanje vadžiba: Vadžibi su obavezni dijelovi namaza, i namjerno izostavljanje bilo kojeg vadžiba kvari namaz. Ako klanjač propusti obaviti neki rukn, kao što je sedžda ili ruku’, i ne ispravi to putem sehvi-sedžde, njegov namaz je neispravan.

Otegnuto izgovaranje tekbira: Prilikom izgovaranja tekbira, ako klanjač otegne prvo slovo “A” u Allahovom imenu (npr. “AAAALLAAHU EKBER”), mijenja se značenje te rečenice. Umjesto “Allahu ekber” (Allah je najveći), dobija se značenje “Da li je Allah najveći?”, što je neprihvatljivo u namazu.

Neprikladno ponašanje: Poigravanje, vrćenje ili ponavljani pokreti koji odaju dojam da klanjač nije u obredu namaza, kvari namaz. Također, jelo, piće ili gutanje ostatka hrane veće od zrnca pšenice tokom namaza kvari namaz.

Okretanje od kible: Okretanje prsima od kible tokom namaza kvari namaz. Kibla je smjer prema kojem se klanjač treba okrenuti tokom cijelog namaza.

Sve što kvari abdest: Gubljenje abdesta automatski kvari namaz, kao i svaki postupak koji kvari mesh po mestvama za onoga ko klanja u mestvama.

Skidanje mestava: Skidanje jedne ili obje mestve tokom namaza kvari namaz. Mestve moraju ostati na nogama tokom cijelog namaza ako je uzet mesh po mestvama.

Nijjet za prekidanje namaza: Ako klanjač odluči prekinuti namaz, iako fizički nije prekinuo, ta namjera sama po sebi kvari namaz.

Prestanak praćenja imama: Ako klanjač, koji klanja za imamom, namjerno prestane pratiti imama u namaskim radnjama, to kvari njegov namaz.

Nepodobnost imama: Ako namaz predvodi osoba koja nije sposobna ili dostojna da bude imam, to također kvari namaz.

Otkrivanje avreta: Otkrivanje dijela tijela koji treba biti pokriven tokom namaza, i to u trajanju jednog rukna, kvari namaz.

San, gubitak svijesti ili pameti: San, gubitak svijesti, doživljaj strasti ili gubitak pameti tokom namaza kvari namaz.

Prisjećanje na propušteni namaz: Ako klanjač tokom namaza shvati da je propustio prethodni namaz koji mora biti obavljen redom, njegov trenutni namaz je neispravan.

Učenje kur’anske sure: Učenje sure izvan propisanog konteksta tokom namaza smatra se stranim djelovanjem i kvari namaz.

Sumnja u abdest: Ako klanjač sumnja da nema abdesta i ta sumnja prevlada, namaz se prekida, dok sama sumnja bez osnove ne kvari namaz.

Ove radnje i propusti jasno pokazuju koliko je važno pridržavati se propisa vjere i biti pažljiv u obavljanju namaza kako bi se izbjegle greške koje bi mogle poništiti ovaj ključni ibadet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here