U Japanu je vozač autobusa iz Kjota s gotovo tri decenije radnog staža izgubio pravo na otpremninu za penziju u iznosu od 73.000 eura nakon što je uhvaćen da je pronevjerio samo šest eura (1.000 jena) iz kase za autobuske karte. Ova odluka, koja je nedavno potvrđena od strane Vrhovnog suda Japana, izazvala je burne reakcije javnosti i otvorila pitanje srazmjernosti kazne i etike u javnoj službi.
Incident se dogodio 2022. godine kada je vozač, čije ime nije objavljeno, uzeo novčanicu od 1.000 jena od grupe putnika, ne prijavivši je u sistem naplate. Naime, pet putnika platilo je ukupno 1.150 jena, a vozač je zatražio da se samo 150 jena ubaci u automat, dok je ostatak zadržao – što je zabilježeno sigurnosnim kamerama u autobusu.
Uprkos tome što je riječ o relativno malom iznosu, gradske vlasti Kjota odlučile su da sankcionišu vozača najstrožom mjerom – otkazom bez prava na otpremninu. Vozač je pokušao osporiti navode tokom razgovora sa nadređenima, ali je istraga potvrdila njegove prethodne disciplinske prekršaje, što je dodatno otežalo njegov položaj.

Vozač je nakon toga tužio grad, a prvostepeni sud mu je dao za pravo, navodeći da je kazna bila nesrazmjerno teška u odnosu na učinjeni prekršaj. Međutim, Vrhovni sud Japana je juče presudio u korist grada, potvrdivši da je odluka o otkazu i ukidanju otpremnine bila zakonita i opravdana.
Ovaj slučaj izazvao je podijeljene reakcije u javnosti: dok jedni smatraju da pravila i etički kodeks u javnim službama moraju biti strogo poštovani, drugi se pitaju da li je primjereno uništiti čovjeku egzistenciju zbog tako male svote novca prenosi pressmediabih
Japansko društvo poznato je po strogoj radnoj etici, visokoj disciplini i nultoj toleranciji na korupciju, čak i u naizgled beznačajnim slučajevima. Ova presuda sada postavlja važan presedan i šalje jasnu poruku: poštenje u službi nema cijenu – ni najmanja pronevjera se neće tolerisati.