Nihad Aličković, predstavnik pokreta Antideyton, zajedno s firmom BK Kendić Gradnja, jutros je posjetio Donju Jablanicu kako bi pomogao u čišćenju džamije koja je bila pogođena razornim poplavama početkom oktobra. Poplave su ostavile ozbiljan trag na ovom vjerskom objektu, a visina naslaga zemlje premašivala je dva metra na nekim mjestima, čineći čišćenje vrlo izazovnim. Ipak, zahvaljujući koordiniranim naporima, prilaz džamiji je već očišćen, a radovi se nastavljaju kako bi se u potpunosti oslobodio prostor oko džamije.Aličković za Hayat.ba iz Donje Jablanice: Prilaz džamiji očišćen, država je zakazala

Prema riječima Aličkovića, prije tri dana uspio je ući kroz prozor džamije i snimiti stanje, što je motiviralo lokalne vlasti, kao i privatne osobe poput Kendića da se pokrenu u akciju čišćenja. U samo 48 sati dogovoreni su svi detalji, uključujući uključivanje Civine zaštite iz Jablanice i angažovanje mehanizacije kao što su bagere i kamioni. Sada, uz pomoć četiri bagera i nekoliko kamiona, pristup džamiji je potpuno oslobođen, a radnici nastavljaju s uklanjanjem zemlje koja se odvozi na deponiju.

Aličković ističe da je džamija, iako fizički oštećena u manjoj mjeri, pretrpjela ozbiljan udarac zbog kontaminacije tla. Međutim, dodaje da su radovi već uveliko u toku i da se vrlo brzo očekuje da će džamija biti očišćena. Čišćenje je izazovno jer je zemlja duboko kontaminirana, a visoki slojevi zemlje čine posao veoma težak. Ipak, zahvaljujući angažmanu privatnih firmi i volontera, ubrzo će biti omogućeno da manji bageri pristupe unutrašnjem dijelu objekta i nastave čišćenje.

Aličković je pozvao sve privatnike, posebno one koji posjeduju kamione, da se uključe u akciju, jer bi dodatna vozila ubrzala cijeli proces i omogućila brže završavanje čišćenja. Naglasio je da je ovo prilika da se privatnici uključe u ovako važnu akciju, te da bi već nakon nekoliko dana sve moglo biti završeno.

Na pitanje o odgovornosti državnih vlasti, Aličković je izrazio nezadovoljstvo zbog sporosti reakcije Vlade Federacije BiH. Prema njegovim riječima, država nije bila dovoljno organizovana da brzo reaguje na katastrofu i obezbijedi potrebne resurse. Svi radovi su se, prema njegovim riječima, obavljali uz pomoć privatnog sektora i donacija, što smata velikom brukom za vlast. Iako je evidentno da je zemlja bila kontaminirana, Aličković smatra da je čišćenje moglo početi i ranije, čime bi se značajno smanjila opasnost od zaraze i drugih posljedica.

Ujedno, poziva vlasti da prepoznaju važnost očuvanja džamije ne samo kao vjerskog objekta, već i kao simboličkog mjesta za zajednicu. Džamija predstavlja opstanak i povratak, i njeno čišćenje smatra ključnim za motivaciju lokalnog stanovništva, posebno onih koji su zbog poplava i drugih problema odustali od povratka. Aličković ističe da će završetak čišćenja džamije poslužiti kao motivacija za sve ljude u Donjoj Jablanici i okolnim područjima da se vrate, te da će biti veliki simbol obnove zajednice.

Aličković za Hayat.ba iz Donje Jablanice: Prilaz džamiji očišćen, država je zakazala
Aličković za Hayat.ba iz Donje Jablanice: Prilaz džamiji očišćen, država je zakazala

Na kraju, Aličković naglašava da nije samo čistoća prostora važna, već i simbolika samog objekta. Džamija mora ostati kao uspomena, kao svjedočanstvo o opstanku i povratku ljudi u ovaj kraj. On dodaje da su nakon početnog skepticizma, mnogi sada promijenili svoje stavove i gledaju ovu akciju s puno više optimizma prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here