Bosanskohercegovački biznismen Senadin Ferhatović nedavno je reagovao na izjavu predsjednika Hrvatske, Zorana Milanovića, koji je negirao genocid u Srebrenici. Ova izjava izazvala je burne reakcije širom Bosne i Hercegovine, a Ferhatović je odlučio preduzeti konkretne korake kako bi izrazio svoje nezadovoljstvo. Na svom Facebook profilu, najavio je specifičnu vrstu odmazde kroz ekonomsku akciju koja bi se odrazila na poslovanje njegove firme, Ferhatović group GmbH Austria, jedne od vodećih distributerskih kompanija proizvoda s Balkana u Evropsku uniju.

Ferhatović je u svojoj objavi naveo kako Milanovićeva izjava, kojom je negirao genocid u Srebrenici, nije samo neprimjerena, već je i duboko uvredljiva za sve one koji poštuju i priznaju povijesnu istinu o događajima u Srebrenici. On je jasno izrazio svoj stav da je potrebno djelovati “patriotski i ljudski” u odgovoru na ovakve izjave, a njegova reakcija bila je direktno usmjerena na ekonomske interese.

U tom kontekstu, Ferhatović je odlučio povući oko 100 proizvoda koji dolaze iz Hrvatske s polica i iz online shopa njegove kompanije. Ova odluka predstavlja njegov osobni doprinos u borbi za očuvanje dostojanstva i poštovanja prema Bosni i Hercegovini i njenim žrtvama. “Iz ljubavi prema svojoj BiH, ovo je najmanje što mogu učiniti,” rekao je Ferhatović, naglašavajući da ovaj potez vidi kao simbolički, ali značajan korak u zaštiti interesa Bosne i Hercegovine.

Ekonomija, kako je Ferhatović istakao, često predstavlja jedan od najvažnijih polja na kojem se mogu izvršiti pritisci i promjene. Smatra da je “najveći udarac” onaj koji se zadaje ekonomiji, i zbog toga je odlučio da svoju poslovnu aktivnost koristi kao alat u borbi protiv negiranja genocida. Jasno je apelovao na svoje sugrađane da podrže ovaj bojkot hrvatskih proizvoda, pozivajući Bosance i Hercegovce da ne kupuju proizvode iz Hrvatske u narednom periodu.

Ferhatović je istakao nekoliko ključnih poruka u svojoj objavi:

  • Poziv na bojkot hrvatskih proizvoda: Ferhatović je izričito apelovao na svoje sunarodnjake da izbjegavaju kupovinu proizvoda iz Hrvatske, te je sugerisao da bi to trebao biti vid patriotskog odgovora na Milanovićevu izjavu.
  • Povlačenje proizvoda iz vlastite firme: Njegova kompanija, koja distribuira proizvode s Balkana širom Evropske unije, povući će stotine hrvatskih proizvoda kao dio ove akcije.
  • Podrška distributerima: Ferhatović je pozvao i druge zastupnike i distributere hrvatskih proizvoda da smanje uvoz tih proizvoda ukoliko su istinski patriote i vole Bosnu i Hercegovinu.

Osim ekonomske komponente, Ferhatović je u svojoj objavi uputio i jasnu poruku vlastima Hrvatske, tražeći od njih da prestanu sa uplitanjem u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine i da se fokusiraju na svoje probleme. Iako je izrazio respekt prema Hrvatskoj i njenim građanima, jasno je dao do znanja da izjave poput Milanovićevih ne doprinose unapređenju odnosa između dvije zemlje.

Ovakav potez Ferhatovića izazvao je različite reakcije u javnosti, s jedne strane dobijajući podršku od mnogih koji smatraju da je bojkot opravdan s obzirom na izjavu predsjednika Milanovića, dok s druge strane postoje oni koji smatraju da ekonomski pritisci možda nisu najučinkovitiji način borbe protiv političkih stavova. Međutim, ono što je neporecivo jeste da ovaj potez ima potencijal da pokrene diskusiju o ulozi ekonomskih akcija u političkim sukobima.

U zaključku, Ferhatovićeva odluka da povuče hrvatske proizvode iz svoje ponude predstavlja simbolički odgovor na izjave koje negiraju genocid u Srebrenici. Kroz “ekonomsku odmazdu,” kako ju je sam nazvao, Ferhatović želi skrenuti pažnju na važnost priznavanja povijesnih činjenica i ukazati na to da svaka izjava, posebno od strane političara na visokim pozicijama, nosi odgovornost. Poziv na patriotski bojkot hrvatskih proizvoda, iako kontroverzan, može poslužiti kao podsjetnik na značaj ekonomske moći u političkim raspravama, dok istovremeno pruža priliku za promišljanje o tome kako pojedinci i kompanije mogu koristiti svoje resurse za promicanje vrijednosti koje smatraju bitnim.

Ferhatovićev apel “naša nafaka i opskrba dolazi samo od Gospodara svih svjetova” ukazuje i na njegovu vjeru u to da će odluka da se povuku proizvodi iz Hrvatske biti nadoknađena kroz druge poslovne prilike i da će time pokazati solidarnost i podršku svojoj zemlji. U konačnici, ova ekonomska akcija može biti samo početak šireg pokreta koji ima za cilj da na miran, ali odlučan način, odgovori na pokušaje negiranja jednog od najtragičnijih događaja u historiji Balkana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here