Predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, danas je boravio u Jerusalemu, gdje je pokušao da prikaže proteste solidarnosti sa civilima u Pojasu Gaze kao nešto negativno. U svom istupu, Dodik je pokazivao fotografije iz Sarajeva, na kojima se vide građani koji izražavaju podršku stradalima u ratu, pokušavajući to predstaviti kao neprimjeren čin. Međutim, ovakva interpretacija događaja ne samo da je neutemeljena, već u potpunosti zanemaruje činjenicu da se slični protesti održavaju širom Evrope i svijeta.
U kontekstu trenutne geopolitičke situacije, javna okupljanja podrške civilima u ratnim zonama nisu ništa novo niti neočekivano. Od početka sukoba u Pojasu Gaze, ovakvi protesti su se desili u brojnim svjetskim metropolama, uključujući:
- Španiju – protesti su organizirani u San Sebastianu, Barceloni i Madridu.
- Njemačku – demonstracije su se održale u Berlinu i Minhenu.
- Francusku – javne skupove podrške civilima u Gazi vidjeli smo u Parizu.
- Veliku Britaniju – redovni protesti su održani u Londonu.
- Irsku – izražavanje solidarnosti bilo je prisutno u Dublinu.
- Latinsku Ameriku – slični protesti održani su na Kubi, u Buenos Airesu, te Rio de Janeiru.
- Sjedinjene Američke Države – protesti su se organizovali u New Yorku, Los Angelesu, Bostonu i Chicagu.
Ono što se jasno može vidjeti iz ovih podataka jeste da su protesti izraz univerzalne solidarnosti sa civilima pogođenim ratom, a ne isključivo akt podrške iz jedne određene zajednice ili regije. Stoga, pokušaj Dodika da demonstracije u Sarajevu predstavi kao nešto što se događa samo u Bosni i Hercegovini potpuno pada u vodu pred nepobitnim činjenicama.

Dodatno, treba naglasiti da je Dodik tokom svog govora u Jerusalemu insistirao na tome da su protesti organizovani od strane “muslimana”, čime je pokušao stvoriti sliku da je riječ o nekoj vrsti etničke ili vjerske kampanje. Međutim, ovo je daleko od istine jer su slični protesti održani u državama sa različitim etničkim i vjerskim strukturama, uključujući i mnoge zapadne zemlje.
Posebno je zanimljivo što se Dodik svojevoljno stavio u poziciju kritičara ovih demonstracija upravo na konferenciji posvećenoj borbi protiv antisemitizma. Sama priroda ovog skupa naglašava važnost suzbijanja mržnje, diskriminacije i predrasuda prema narodima, vjerama i kulturama. Upravo zbog toga, njegovi komentari u kojima na negativan način izdvaja jednu vjersku skupinu kao odgovornu za nešto što je globalni fenomen, predstavljaju očigledan kontradiktorni narativ.
Nije iznenađujuće što su brojne utjecajne ličnosti i organizacije odlučile bojkotovati događaj na kojem je Dodik prisustvovao. Mnogi su otkazali svoj dolazak upravo zbog spornog spiska gostiju, među kojima se našao i Dodik, koji je već duže vrijeme poznat po svojim nacionalističkim i provokativnim izjavama.
Zaključno, izjava Milorada Dodika ne samo da nije uspjela diskreditovati građane Bosne i Hercegovine, već je samo dodatno naglasila njegov pokušaj manipulisanja činjenicama. Globalni protesti za prava civila pogođenih ratnim stradanjima nisu i ne mogu biti predmet negativnih interpretacija, jer predstavljaju izraz univerzalne ljudske empatije i solidarnosti. Pokušaj da se ovaj fenomen iskoristi za političke ciljeve samo dodatno potvrđuje problematičnost Dodikovih stavova i njegovu izolaciju na međunarodnoj sceni prenosi cazin.net