Na današnjoj presudi koja je izrečena Anelu Bećiroviću, rodbina ubijene Emire Maslan prisustvovala je s dubokim emocijama, izražavajući svoje mišljenje o pravdi i izrečenoj kazni. Bećirović je osuđen na 20 godina zatvora, što je maksimalna kazna za takvo djelo prema važećem zakonu. No, članovi porodice ubijene žene smatrali su da ta kazna nije adekvatna za tragediju koju su pretrpjeli.
Emirin rođak, Aldin Deševac, nije mogao zadržati suze dok je govorio o presudi. Iako je kazna bila maksimalna prema zakonu, Deševac je istakao da za takav zločin to predstavlja “malo” i da bi se moglo očekivati više. Njegove riječi su bile emotivno nabijene, jer je naglasio da je Bećirović počinio zločin nad “djetetom”, nazivajući ga “dnom dna” čovjekom. Smatraju da je ubica, koji je oduzeo život jednoj nevinoj osobi, zaslužio puno strožu kaznu, dok se porodica nada da se ovakva tragedija nikada neće ponoviti.
Iako su rođaci bili nezadovoljni visinom kazne, Deševac je priznao da su u ovom slučaju Tužilaštvo i nadležne institucije odradile svoj posao do kraja. Kazao je da je Tužilaštvo učinilo sve što je bilo moguće, ali da na kraju zakon ne dopušta veću kaznu za ovakav zločin, koji se kvalificira kao ubistvo s predumišljajem. On je također izrazio žaljenje što optuženi nije bio optužen za teže ubistvo, koje bi rezultiralo višom kaznom.
Anel Bećirović je optužen za ubistvo svoje supruge Emire Maslan, kao i za nasilje u porodici i nedozvoljeno držanje oružja. Prema optužnici, 12. novembra 2023. godine, Bećirović je prekršio sudsku zabranu prilaska i došao do stana u kojem je boravila Emira Maslan, kako bi joj predao dijete. U tom trenutku, on je iz pištolja ispalio hitac u njenu glavu, ubivši je na mjestu. Tragedija se desila oko 21:45 sati, a ubica je, prema izjavama svjedoka, iskoristio priliku kada su svi bili u situaciji u kojoj je mogao lako prići svojoj supruzi.
Iako je presuda bila izrečena, nije bilo moguće potpuno zadovoljiti zahtjeve porodice. Mnogi članovi rodbine i prijatelji bili su zgroženi činjenicom da je zakon omogućio samo 20 godina zatvora za ubistvo, dok bi u mnogim zemljama kazna za ovakav zločin bila drastično veća. Deševac je istaknuo da bi cijela situacija bila drugačija da su bili uvedeni stroži zakoni, koji bi omogućili dugoročniju kaznu za ovakve zločine.
Zakonodavci koji su razmatrali ovaj slučaj nisu imali prostora za veću kaznu, jer 20 godina zatvora predstavlja maksimalnu kaznu koja se može izreći za ubistvo prema zakonima u BiH, čak i u situacijama kao što je ova, gdje postoji očigledan predumišljaj. Iako su porazni uvidi u cijeli slučaj ostavili mnoge s osjećajem nepravde, ipak je jasno da je sud, prema zakonu, donio svoju odluku koja je morala biti dosljedna zakonskim okvirima.
Na kraju, porodica ubijene Emire Maslan i svi oni koji su pratili suđenje osjećali su duboku bol i gubitak, ali i frustraciju jer kazna nije bila u skladu s težinom zločina. Iako su dobili maksimalnu kaznu, mnogi smatraju da to nije dovoljna satisfakcija za žrtvu i njen porodicu. U narednim danima, očekuje se daljnja rasprava o ovom slučaju, kako bi se procijenilo može li se u budućnosti promijeniti zakon i omogućiti strože kazne za ovakve tragedije.