Priča o porodici Bašara al-Asada, bivšeg sirijskog predsjednika, osvijetlila je raskošni način života i neumjereno bogatstvo ove porodice, čak i u jeku razornog građanskog rata u Siriji. Informacije o njihovom preseljenju u Rusiju, kao i o ogromnom bogatstvu i luksuznoj imovini, izazivaju pažnju javnosti.

Luksuzan život i kontroverze

Asma al-Asad, supruga Bašara al-Asada, poznata po britanskom porijeklu i raskošnom životnom stilu, često je bila u centru medijskih kontroverzi. Godine 2012., Wikileaks je otkrio njene privatne poruke koje su pokazale da je potrošila 350.000 dolara na opremanje palače i dodatnih 7.000 dolara na cipele ukrašene kristalima. U međuvremenu, dok su milioni Sirijaca patili zbog rata, porodica je akumulirala bogatstvo procijenjeno na dvije milijarde dolara, koje je sakriveno na tajnim računima, fiktivnim kompanijama i kroz imovinu u poreznim oazama.

Novo poglavlje u Rusiji

Prema pisanju Daily Maila, porodica Asad započinje novi život u Rusiji nakon što im je Vladimir Putin odobrio azil. Već prije preseljenja, porodica je posjedovala značajnu imovinu u Moskvi, uključujući najmanje 20 stanova u luksuznom kompleksu City of Capitals, vrijednih više od 30 miliona eura. Ovaj kompleks, prepoznatljiv po svojim staklenim neboderima, simbol je modernog luksuza i bogatstva.

Asma al-Asad, koja se bori s leukemijom, stigla je u Moskvu s djecom prije nego što je Bašar pobjegao iz Sirije. Očekuje se da će porodica nastaviti živjeti u luksuznim uslovima, bilo u privatnoj rezidenciji ili pod vladinim nadzorom.

Bogatstvo i obrazovanje djece

Najstariji sin, Hafez al-Asad, doktorirao je fiziku i matematiku na Moskovskom državnom univerzitetu, što svjedoči o bliskim vezama porodice s Rusijom. Pored njega, porodica uključuje i Karima (21) te Zein (22). Njihov novi život u Rusiji pruža priliku za nastavak luksuznog načina života u sigurnosti i političkoj stabilnosti.

Uticaj i naslijeđe

Porodica Asad i njihovi rođaci, poput porodice Makhlouf, smatraju se jednim od najbogatijih i najuticajnijih klanova Sirije. Njihova imovina u Rusiji, kao i na drugim lokacijama, osigurava da će i u egzilu zadržati svoj status i uticaj. Međutim, njihovo bogatstvo i privilegije ostavljaju gorak ukus s obzirom na patnju miliona Sirijaca tokom rata.

Ova priča o raskoši, kontroverzama i političkim azilima ostavlja mnoga otvorena pitanja o pravdi i odgovornosti u savremenom svijetu prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here