Pitanje koje postavlja mladić u ovom tekstu dolazi od nekoga ko se smatra fasikom i kafirom, a želi se pokajati Allahu. On priznaje da je bio uključen u sve vrste harama i da nije klanjao, no sada želi pronaći način da se vrati Allahu. Mladić se nada da će mu šejh pomoći u razumijevanju kako da učini iskreno pokajanje, odnosno tewbu.

Odgovor započinje zahvalom Allahu i ukazivanjem na važnost Allahove milosti. U ajetu iz Kur’ana (39:53-54), Allah jasno poručuje: “O, robovi moji, koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će sigurno sve grijehe oprostiti.” Ovi ajeti naglašavaju da, bez obzira na količinu grijeha, Allah nudi mogućnost oprosta svakom ko se iskreno pokaje.

Pisac odgovora izražava svoje suosjećanje s mladićevom željom za pokajanjem, čak i uz priznanje teških grijeha. Posebno se osvrće na činjenicu da tewba nije samo verbalni čin traženja oprosta, već proces koji uključuje konkretne korake i promjenu ponašanja. Na samom početku, savjetuje da mladić mora prestati sa svim grijesima i osjećati iskreno kajanje za svoja prošla djela. Pored toga, ključno je da donese čvrstu odluku da se nikada više neće vratiti tim grijesima. Ako je bilo štete prema drugim ljudima, treba se potruditi da je nadoknadi ili zatraži oprost od onih kojima je učinio nepravdu.

Šejh dalje ukazuje na važnost da se grijeh ostavi isključivo radi Allaha, a ne iz straha od ljudi, bolesti ili gubitka društvenog statusa. Pokajanje iz bilo kojeg drugog razloga osim radi Allahovog zadovoljstva nije iskreno pokajanje. Također, važno je prepoznati ozbiljnost grijeha i njihove posljedice, koje mogu uključivati nemir srca, udaljavanje od Allahove milosti, te eventualno dovesti do lošeg završetka u ovom i budućem životu.

Dalje, mladiću se savjetuje da ne odgađa pokajanje, jer odugovlačenje samo po sebi predstavlja novi grijeh. Treba također pokušati nadoknaditi sve propuštene vjerske obaveze, kao što su zekat i namaz, te se kloniti mjesta i ljudi koji su ga vodili ka grijesima. Loši prijatelji će ga samo udaljiti od Allahove milosti, pa bi ih trebao izbjegavati i tražiti bolje društvo koje će ga poticati na dobra djela.

Jedan od savjeta je i da uništi sve haram stvari koje posjeduje, poput alkohola, muzičkih instrumenata ili nedozvoljenih slika, jer ove stvari mogu biti uzroci vraćanja starim navikama. Preporučuje mu se da pronađe novo, pobožno društvo koje će ga podržavati u njegovom putu prema Allahu.

Na kraju, šejh zaključuje s podsjećanjem da dobra djela brišu loša, pa ukazuje na važnost činjenja što više dobrih djela nakon pokajanja. Ako je pokajanje iskreno, Allah će sve loše pretvoriti u dobro, kako je obećano u Kur’anu (25:68-70). Mladića ohrabruje da odmah izgovori šehadet, učini gusul, i počne obavljati namaz, te napusti sve harame. Na kraju, šejh moli Allaha da primi tewbu i uputi srce mladića na pravi put, obećavši mu podršku na njegovom putu povratka Allahu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here