Jutros je ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine održano okupljanje grupe pristalica predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, koji su se okupili kako bi mu pružili podršku pred današnje ročište. Suđenje se odnosi na optužbe koje terete Dodika i Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske, za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.

Današnje ročište zakazano je za 13 sati, a fokus je na optužbama koje se odnose na njihovo svjesno ignorisanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Prema optužnici, Dodik i Lukić su u periodu od 1. do 9. jula 2023. godine u Banjoj Luci postupali suprotno ovim odlukama. Konkretno, tereti ih se za nepoštivanje Schmidtove odluke kojom se zaustavlja stupanje na snagu zakona o neprimjeni odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kao i izmjena Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske.

Na prethodnom ročištu, koje je održano 18. septembra, svjedok odbrane je izjavio da niko nema pravo zaustaviti proces objavljivanja zakona u Službenom glasniku Republike Srpske. Svjedočenje u ime odbrane Miloša Lukića dao je Boran Bosančić, generalni sekretar Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Upravnog odbora Službenog glasnika. Bosančić je naglasio da direktor Službenog glasnika nema ovlasti da mijenja ili zaustavi objavljivanje zakona i propisa koji su mu dostavljeni, čak ni u slučaju tehničkih grešaka. Time je pokušao pokazati da Lukić nije mogao uticati na proces objavljivanja zakona, te da je postupao u skladu s pravilima.

Pristalice Milorada Dodika okupile su se ispred zgrade Suda kako bi iskazale podršku svom lideru, koji se suočava s ozbiljnim optužbama. Okupljanje je proteklo mirno, uz prisustvo policije koja je osiguravala red i mir.

Današnje ročište nastavak je suđenja u kojem se odlučuje o krivici Dodika i Lukića za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, što je izazvalo veliki interes javnosti i medija. Očekuje se da će suđenje trajati još neko vrijeme, s obzirom na složenost slučaja i brojne svjedoke koji trebaju biti saslušani.

Suđenje i dalje ostaje u fokusu političke javnosti, jer ishod ovog procesa može imati dalekosežne posljedice po političku situaciju u Bosni i Hercegovini, posebno u kontekstu odnosa između entiteta i državnih institucija. Sud će morati odlučiti da li su Dodik i Lukić prekršili zakonske obaveze i postupali protivno odlukama visokog predstavnika, ili su, kako tvrdi odbrana, samo izvršavali svoje dužnosti bez namjere da se suprotstave međunarodnim i domaćim pravnim normama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here