Politička napetost unutar SNSD-a: Sukob između Dodika i Tegeltije

U političkom pejzažu Republike Srpske, posebno unutar Stranke narodnog pokreta – SNSD, odnosi među vodećim članovima postaju sve komplikovaniji i napetiji. Ovaj fenomen nije nov, ali trenutne tenzije između Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS, i Zorana Tegeltije, direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), naglašavaju duboke podjele koji su se razvile unutar stranke. Ova situacija je odraz ne samo ličnih rivalstava, već i šireg konteksta političke borbe za moć unutar jedne od najuticajnijih stranaka u Bosni i Hercegovini.

Politička pozadina sukoba

Na prvi pogled, sukob između Dodika i Tegeltije može se činiti kao posljedica administrativnih nesuglasica, ali se ispod površine krije mnogo složeniji problem. Ovaj sukob započeo je raspisivanjem tendera za kupovinu nove zgrade UIO BiH u Banjoj Luci, koji je objavljen 1. aprila. Tender, iako izgleda kao uobičajena administrativna procedura, otkriva duboke političke razlike i borbu za prevlast unutar stranačkih krugova. Tegeltija, kao ključna figura, suočen je s pritiscima da ubrza proces koji se povezuje s interesima bliskim Dodikovom kumstvu.

Prema informacijama iz stranačkih izvora, Dodik je izrazio nezadovoljstvo zbog Tegeltijine sporosti u realizaciji ovog zadatka, koji se smatra ključnim za jačanje Dodikove pozicije unutar stranke. Navodno, Dodik je putem svog tjelohranitelja poslao poruku Tegeltiji, naglašavajući hitnost situacije. Ovakav način komunikacije dodatno ukazuje na napetost i političku rivalstvo koje raste između njih. Ova situacija je postala predmet analize mnogih političkih analitičara, koji ističu da je njen ishod mnogo više od obične borbe za tender.

Utjecaj tenderske procedure

Tender vrijedan oko 100 miliona KM, koji je Tegeltija raspisao, značajno se razlikuje od prethodnih koji su se provodili na osnovu odluka o izuzeću od Zakona o javnim nabavkama BiH. Ova promjena u proceduri, koja je osigurala veću transparentnost, također je otvorila mogućnosti za žalbe i produžila trajanje procesa. Prva žalba na tendersku dokumentaciju stigla je odmah, što je dodatno otežalo situaciju i stavilo Tegeltiju u nepovoljnu poziciju. Činjenica da je Tegeltija odlučio slijediti zakonske procedure može se tumačiti kao pokušaj da se zaštiti od budućih optužbi o nezakonitostima.

Ova tenderska procedura, koja je ranije bila brza i neprozirna, sada postaje predmet političkih manipulacija. Inicijative za obustavu kupovine zgrade od strane Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zbog sumnji na nepravilnosti dodatno komplikuju situaciju. Ova situacija postavlja pitanje koliko će UIO BiH i Vijeće ministara BiH poštovati eventualne odluke parlamenta, s obzirom na to da su slične odluke u prošlosti često ignorisane.

Unutrašnje frakcijske borbe

Unutar SNSD-a, sve je izraženija podjela na frakcije. Dok jedna frakcija ostaje lojalna Dodiku, druga se okuplja oko Tegeltije, čekajući svoj trenutak da preuzme kontrolu. Ova “tiha pobuna” postaje sve očiglednija, a ukoliko Dodik doživi pad političke moći, mogla bi se pretvoriti u otvoreni sukob za vlast. Sukob između Dodika i Tegeltije simbolizuje ne samo ličnu rivalizaciju, već i borbu za nasljedstvo unutar stranke, što dodatno pojačava političku napetost.

Dok Tegeltija nastoji balansirati između Dodikovih zahtjeva i zakonskih normi, Dodik ne skriva svoje nezadovoljstvo. Ipak, svjestan svoje krhke pozicije, on se ne upušta u otvorene sukobe, već pokušava održati prividno jedinstvo unutar stranke. Međutim, sve češće frakcijske borbe i neslaganja oko ključnih pitanja ukazuju na to da je jedinstvo SNSD-a zapravo samo privremena iluzija.

Prijatelji ili neprijatelji?

Jedan od ključnih elemenata ovog sukoba je pitanje lojalnosti unutar stranke. Postavlja se pitanje da li su Dodik i Tegeltija prijatelji koji se bore za ostvarenje zajedničkih ciljeva ili su zapravo rivalni protivnici koji se bore za prevlast. Ovo pitanje postaje posebno relevantno s obzirom na to da se i drugi članovi stranke počinju opredjeljivati između njih. U tom kontekstu, javnost i članstvo stranke pažljivo prate svaki njihov potez, a špekulacije o budućim koalicijama i savezništvima postaju sve učestalije.

Zaključak: Šta budućnost donosi?

Ukoliko se situacija nastavi razvijati ovim tempom, može se očekivati da će sukob između Dodika i Tegeltije kulminirati u značajnim promjenama unutar stranke i šireg političkog konteksta Republike Srpske. Ovaj sukob, koji se može nazvati političkom verzijom “Igre prijestolja”, može donijeti neočekivane posljedice ne samo za članove SNSD-a, već i za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Dok se politička dinamika nastavlja razvijati, ostaje nam da pratimo kako će se ova borba za vlast odraziti na budućnost Republike Srpske.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here