Islam pruža jasne smjernice u vezi s ponašanjem i odnosima supružnika tokom menstrualnog ciklusa žene. Jedno od ključnih pitanja je koje dijelove tijela muškarac smije dodirivati i uživati u njima kada je supruga u hajzu.

Šta uraditi sa odjećom zaprljanom menstrualnom krvlju?

Jedna žena je upitala Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Ako se odjeća neke od nas zaprlja krvlju menstruacije, šta ona treba uraditi?” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio je: “Istrljat će je, zatim u vodi raskvasiti, protrljati i oprati, i onda u njoj klanjati” (Buhari). Ovaj hadis jasno ukazuje na važnost čišćenja odjeće od bilo kakvih nečistoća prije obavljanja namaza, a također pruža praktične smjernice kako se to može postići.

Pranje nakon spolnog odnosa

Pitanje higijene i čistoće je također ključno u islamu. Kada je žena upitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o načinu pranja nakon spolnog odnosa, odgovorio je: “Uzmi vodu, pa se očisti i upotpuni čišćenje. Zatim polij vodu po glavi i trljaj sve dok voda ne dospije do korijena kose, zatim vodom saperi cijelo tijelo” (Muslim). Ovaj hadis naglašava važnost temeljitog čišćenja cijelog tijela nakon spolnog odnosa kako bi se postigla potpuna tjelesna čistoća.

Trajanje nifasa (period poslije poroda)

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, također je dao jasne smjernice o trajanju nifasa. Kada je upitan o tome, rekao je: “Četrdeset dana, osim ako primijeti da joj je nifas ranije prestao” (Ibn Madže). Ovo ukazuje na fleksibilnost u trajanju nifasa, ovisno o individualnom stanju žene.

Naslađivanje tokom hajza

Jedan čovjek je upitao Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Šta mi je dozvoljeno od naslađivanja dok je žena u hajzu?” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio je: “Na donji dio tijela stavi ogrtač (od pupka do ispod koljena), a sve što je iznad, dozvoljeno ti je” (Malik). Ovaj odgovor jasno definiše granice fizičkog kontakta tokom menstrualnog ciklusa žene, dopuštajući muškarcu da se naslađuje dijelovima tijela iznad ogrtača.

Islam postavlja jasne i praktične smjernice za održavanje čistoće i pristojnosti u različitim situacijama. Propisi vezani za hajz, nifas i čistoću nakon spolnog odnosa imaju za cilj očuvanje tjelesne čistoće i duhovne čistoće. Također, ograničenja u fizičkom kontaktu tokom hajza služe za poštivanje fizičkog i emocionalnog stanja žene u tom periodu. Ove smjernice ne samo da osiguravaju zdravlje i higijenu, već također promoviraju međusobno poštovanje i razumijevanje među supružnicima.

Islam nudi sveobuhvatne smjernice za ponašanje i higijenu supružnika u različitim životnim situacijama. Poštivanje ovih smjernica ne samo da osigurava tjelesnu i duhovnu čistoću, već također jača vezu između supružnika kroz razumijevanje i međusobno poštovanje. U konačnici, slijedeći ove propise, muslimani ostvaruju skladan i bogobojazan život u skladu s Božijim uputama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here