Nedavno je monah Arsenije, poznat po svojim predavanjima i javnim istupima, iznenada saznao da je bio spomenut na jednom muslimanskom sajtu zbog optužbi da je vrijeđao islam. Iako je isprva bio zatečen ovom tvrdnjom, njegova reakcija bila je iskrena i smirena. Nije se mogao sjetiti da je izrekao bilo što uvredljivo na račun islamske vjere, čak je naglasio da je u nekoliko navrata pohvalio određene aspekte života muslimana.

No, nakon što je pogledao videozapis koji je izazvao kontroverzu, prisjetio se jedne svoje izjave o „inkubatorima“ koju je dao prije osam godina, kada je tek započinjao s predavanjima. Priznao je da je tada bio neoprezan, te da se u žaru trenutka, kako bi rekli beogradski klinci, „napalio“. Osjetio je nelagodu zbog tog izleta i izrazio iskreno žaljenje, tražeći oprost zbog svog nepromišljenog izlaganja.

Što se tiče njegovog stava o poligamiji, Arsenije je ostao pri svom mišljenju, ističući da je to njegovo osobno stajalište koje ne predstavlja službeni stav Srpske pravoslavne crkve. Čak je naglasio da unutar crkve nije posebno omiljen, čime je želio naglasiti svoju nezavisnost i slobodu mišljenja. Osvrnuo se na Stari zavjet, na kojeg se pozivao hafiz Dževad Gološ u raspravi o poligamiji, te je ponudio svoje tumačenje.

Monah Arsenije objasnio je da je Bog, prema Starom zavjetu, stvorio Adama i Evu – jednog muškarca i jednu ženu, a ne Adama i više žena ili Evu i više muškaraca. Također je, u šaljivom tonu, dodao da sigurno nije stvorio dva Adama ili dve Eve, izražavajući svoje tradicionalno viđenje braka kao unije između jednog muškarca i jedne žene. Iako priznaje da je poligamija bila legitimna u Starom zavjetu, ističe da je to imalo specifičnu svrhu – brzo širenje ljudskog roda, ali da ta svrha više ne postoji. Prema njemu, Stari zavjet predstavlja osnovu iz koje je izrastao Novi zavjet, a Krist je donio novu perspektivu, navodeći citat iz Novog zavjeta: „Ostaviće čovjek oca svojega i mater svoju i prilepiće se svojoj ženi i biće dvoje jedno tijelo.“

Osim toga, Arsenije se pozvao i na Apostola Pavla, koji je, govoreći o episkopima, naveo da bi idealan episkop trebao biti „jedne žene muž“. Ovaj citat iz poslanice Pavlove dodatno učvršćuje njegovo uvjerenje da je za kršćane brak između jednog muškarca i jedne žene. Dok za kršćane Stari zavjet više nije važeći, monah priznaje da muslimani možda imaju drukčiji pogled na Božje zakone, što poštuje, ali ne dijeli.

Tijekom ovog dijaloga, Arsenije je pokazao da, iako ima različite stavove, nije neprijateljski nastrojen prema islamskoj zajednici. Štoviše, zahvalio je hafizu Dževadu Gološu što ga je upozorio na njegovu grešku i potaknuo ga da postane bolji i pažljiviji u svojim javnim nastupima. Priznanje vlastite greške i spremnost da uči iz svojih propusta pokazuje Arsenijevu samorefleksiju i otvorenost za dijalog.

Na kraju pisma, Arsenije je izrazio želju da možda jednog dana odgovori na hafizov poziv i posjeti Mostar, čime bi se otvorila prilika za dalji dijalog između pripadnika različitih vjera. Do tada, monah je hafizu poželio sve najbolje, završavajući pismo s blagoslovom i nadom u Božju milost.

Iz ove prepiske jasno je da, unatoč različitim teološkim i kulturnim stavovima, postoji prostor za međusobno poštovanje i konstruktivan dijalog. Arsenije nije stao samo na obrani svojih stavova, već je priznao grešku u jednom dijelu svog govora i zatražio oproštaj. Također je ponudio svoje tumačenje biblijskih tekstova, dok je s druge strane pokazao razumijevanje za drugačije viđenje koje dolazi iz islamske tradicije.

Zaključak je da su ovakvi razgovori, iako naizgled puni različitosti, zapravo prilika za razmjenu mišljenja i izgradnju međusobnog povjerenja. Monah Arsenije, svojim iskrenim priznanjem i spremnošću za promjenu, pokazuje da dijalog može biti put ka pomirenju, te daje primjer kako bi se vjerske zajednice mogle međusobno razumjeti i surađivati, unatoč svim razlikama.

Njegova poruka hafizu, kao i svim čitateljima, je jasna: rad na vlastitim greškama, prihvaćanje odgovornosti i poštovanje drugih tradicija ključni su za mir i suživot u multikonfesionalnim društvima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here