Šerijatski Propis o Praznovjerju i Broju 13:

Prema islamskim učenjima, vjerovanje da određeni brojevi, poput broja 13, ili datumi, kao što je petak 13., donose nesreću, strogo je zabranjeno. Ovo ubjeđenje se smatra malim širkom (mali oblik politeizma) ako osoba vjeruje da je Allah, dž.š., dao da ove stvari imaju sposobnost donijeti nesreću. Islam jasno poriče i odbacuje bilo kakvu vezu između ovih pojmova i nesreće, čime potvrđuje da nema stvarne osnove za takvo praznovjerje.

Dvije poznate izreke Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, jasno ukazuju na neosnovanost i zabranjenost zloslutnji. Prvi hadis, koji prenosi Ebu Hurejre, radijallahu anhu, jasno kaže: “Nema zaraze koja se sama prenosi niti zloslutnje…” Ovaj hadis, koji je zabilježen u sahihima Buharije i Muslima, jasno poriče svaku ideju o tome da nesreća može doći od brojeva, datuma ili drugih sličnih stvari.

U drugom hadisu, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Nema zaraze niti zloslutnje, a sviđa mi se el-fe’l (optimizam).” Kada su ga upitali šta je to “el-fe’l”, odgovorio je: “Lijepa riječ.” (Hadis prenosi Enes, radijallahu anhu, a također ga bilježe Buharija i Muslim.) Ovi hadisi naglašavaju da je optimizam i pozitivno razmišljanje ono što se preporučuje, dok je vjerovanje u zloslutnje apsolutno odbijeno.

Kur’an također naglašava opasnost zloslutnji i praznovjerja, ukazujući na to kao na djelo džahilijeta (neznanja) i uvjerenje mušrika (mnogobožaca). Ove prakse nemaju mjesta u islamskom vjerovanju koje se temelji na čvrstom uvjerenju u Allahovu volju i mudrost.

Porijeklo Praznovjerja Vezanog za Petak 13.:

Postoji nekoliko teorija o nastanku praznovjerja vezanog uz petak 13. Jedno od najpoznatijih tumačenja odnosi se na događaj iz srednjeg vijeka, kada je 13. oktobra 1307. godine, na petak, francuski kralj Filip IV naredio hapšenje stotina templara (krstaških ratnika koji su se borili protiv muslimana na istoku). Ovaj događaj doveo je do progona, suđenja i pogubljenja mnogih templara, a na kraju i do ukidanja njihovog reda.

Druga teorija povezuje ovo praznovjerje s novozavjetnom pričom o posljednjoj večeri Isaa, alejhis-selam. Prema ovoj priči, za stolom je sjedilo 13 osoba, a Juda, koji je izdao Isaa, smatran je 13. gostom, što je kasnije povezano s nesrećom i prokletstvom.

Treća teorija govori o tome da je Hava (Eva) na petak 13. pojela jabuku s drva spoznaje, što se smatra početkom ljudskih iskušenja. Također, istog datuma navodno je srušena Babilonska kula, a postoji i predaja da je Kabil ubio Habila na petak 13.

Zanimljivosti o Praznovjerju:

U modernom svijetu, ovo praznovjerje ostavlja trag u raznim aspektima života. Mnogi hoteli označavaju 13. sprat ili sobu drugačije, često koristeći oznake kao što su “12A” ili neku drugu oznaku. Slično tome, mnoge stambene zgrade i bolnice izbjegavaju broj 13 u numeraciji. Čak i u avijaciji, mnogi avioni nemaju sjedište s brojem 13. Sve ove mjere odražavaju široko rasprostranjeno praznovjerje koje, iako neosnovano, i dalje ima utjecaj na svakodnevni život mnogih ljudi.

Islam se suprotstavlja ovakvim vjerovanjima, ističući važnost oslanjanja na Allahovu volju i mudrost, a ne na praznovjerje i neutemeljena uvjerenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here