Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH, Goran Ivanović, izjavio je da se ne sjeća da je cijena peleta ikada bila niža nego sada, te da se ispod trenutnih cijena ne može ići. Iako je cijena peleta znatno pala, potražnja je na veoma niskom nivou, što je dovelo do toga da domaći proizvođači smanje proizvodnju i do 80 odsto zbog punih skladišta.

Trenutna situacija na tržištu peleta

  • Cijene: Trenutna cijena tone peleta kreće se između 350 i 450 KM, dok je prošle godine u istom periodu cijena prelazila 550 KM.
  • Razlozi za pad potražnje: Dvije tople zime zaredom i visoke cijene peleta u prethodnim godinama potaknule su mnoge stanovnike, kako u Evropi tako i u BiH, da pređu na alternativne načine grijanja poput toplotnih pumpi i klima uređaja.

Proizvodnja i zalihe

  • Smanjenje proizvodnje: Proizvođači peleta su zbog niske potražnje i visokih troškova proizvodnje smanjili proizvodnju za 80 odsto. Neki su čak privremeno ugasili svoje mašine.
  • Finansijski rezultati: Prema riječima vlasnika firme “Ensa” iz Srpca, Gorana Mandića, cijena peleta je u odnosu na isti period prošle godine niža za 100 KM po toni. U firmi “Karać” iz Laktaša, tona peleta košta 380 maraka.

Kvalitet peleta

Goran Ivanović je upozorio da se na tržištu BiH može naći i pelet slabijeg kvaliteta, što može izazvati probleme korisnicima. Loš pelet ne daje dovoljnu energetsku moć, a prašina i nečistoće u njemu mogu zaustaviti tok peleta u dozatorima peći, što može dovesti do gašenja peći.

Perspektive za budućnost

Ivanović je izjavio da će od avgusta sigurno doći do rasta potražnje, ali i cijena peleta. Očekuje se da će troškovi proizvodnje dodatno porasti, što će uticati na cijene peleta na jesen. Predviđa da će biti potrebno od jedne do dvije godine da se tržište peleta stabilizuje, slična situacija kao što je bila 2017. godine kada je došlo do velikih poremećaja na tržištu zbog nedostatka sirovine i povećane potražnje.

Ivanović je također naglasio da je ponuda peleta u BiH trenutno vrlo dobra, sa više od 35 certificiranih proizvođača peleta, ali i mnogim necertificiranim peletarima, što je veliki broj za ovako malo tržište i broj stanovnika.

Glas

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here