U današnje vrijeme, kako se automobilska industrija sve više usmjerava na razvoj vozila s nižom potrošnjom goriva, vozači također sve češće traže načine kako da učine svoju vožnju što efikasnijom i ekonomičnijom. Mnogi smatraju da će bržom vožnjom skratiti vrijeme putovanja, međutim, malo njih je svjesno da se takvim stilom vožnje znatno povećava potrošnja goriva.

Kada govorimo o optimalnoj potrošnji, jedno od glavnih pitanja koje se postavlja jeste: pri kojim brzinama automobili troše najmanje goriva? Odgovor na ovo pitanje je od ključne važnosti za sve one koji žele štedjeti novac, produžiti životni vijek svog vozila i smanjiti negativan utjecaj na okoliš.

Za početak, preporučuje se korištenje najvišeg mogućeg stepena prijenosa tokom vožnje, naravno, uz poštivanje važećih ograničenja brzine. Na primjer, pri brzini od oko 50 km/h, već bi trebalo prebaciti u četvrtu, pa čak i petu brzinu, ukoliko to vozilo dopušta. Na ovaj način motor radi pri nižim obrtajima, što direktno smanjuje potrošnju.

Brzina, kao faktor, ima ogroman utjecaj na količinu goriva koju vozilo troši. Istraživanja pokazuju da se optimalna potrošnja goriva postiže pri brzinama između 90 km/h i 100 km/h. Na primjer, vožnja brzinom od 100 km/h umjesto 110 km/h može smanjiti potrošnju čak za 9 posto.

Idealni broj okretaja motora, kako bi se ostvarila najbolja ekonomičnost, trebao bi se kretati između 1500 i 2500 o/min. U stvarnim uslovima, potrošnja pri brzini od 90 km/h je optimalna, dok pri vožnji 120 km/h potrošnja može skočiti i do 30% više nego pri nižim brzinama.

Međutim, postoji praktični problem. Brzina od 90 km/h često nije adekvatna za vožnju autoputem, prvenstveno zbog sigurnosnih razloga i dinamike saobraćaja. Ova brzina se više preporučuje na otvorenim cestama, gdje se može održavati konstantna vožnja bez čestih ubrzavanja i kočenja.

Slične podatke iznosi i Europsko vijeće za sigurnost saobraćaja (ETSC), koje ističe da su vozila koja su se kretala brzinom od 90 km/h imala gotovo 30 posto nižu potrošnju goriva u odnosu na ona koja su vozila 130 km/h. Njihovo istraživanje zaključuje da je za maksimalnu učinkovitost najbolje održavati stalnu brzinu između 50 km/h i 80 km/h.

Također, njemačka organizacija Tüv Süd, poznata po svojim standardima i certifikacijama, dala je niz praktičnih savjeta za vozače koji žele smanjiti troškove goriva:

  • Prebacivati u viši stepen prijenosa već pri 2000 o/min.

  • Pri 50 km/h koristiti četvrtu ili čak petu brzinu, ovisno o vrsti motora i mjenjača.

  • Izbjegavati nepotrebno dugo ostajanje u nižim brzinama.

  • Kod automatskih mjenjača se pouzdati u optimizaciju prijenosa, dok kod ručnih mjenjača vozač mora sam pažljivo birati.

Zanimljivo je istaći da potrošnja može pasti čak za 50 posto ako se vozi u četvrtoj brzini umjesto u drugoj pri istoj brzini. Ovo pokazuje koliko je pravovremeno prebacivanje bitno.

Dodatni faktori koji značajno utječu na potrošnju goriva uključuju:

  1. Planiranje usporavanja – čim se primijeti crveno svjetlo ili prepreka, treba odmah skinuti nogu s gasa i polako se približavati, izbjegavajući nagla kočenja.

  2. Izbjegavanje velike brzine na autoputu – vožnja iznad 130 km/h rijetko štedi mnogo vremena, a značajno povećava trošak goriva.

  3. Uklanjanje nepotrebnog tereta – svaki dodatni 100 kilograma može povećati potrošnju za 0,3 litra na 100 kilometara.

  4. Poboljšanje aerodinamike – uklanjanje krovnih kutija, nosača za bicikle i sličnih dodataka.

  5. Održavanje pravilnog pritiska u gumama – čak 0,2 bara niži pritisak može povećati potrošnju za 10 posto.

Zaključno, ako želite učiniti vašu vožnju ekonomičnijom, potrebno je kombinovati odgovarajući izbor brzine, pravovremeno prebacivanje stepena prijenosa, održavanje vozila u optimalnom stanju i pažljivo planiranje vožnje. Mali koraci, kao što su smanjenje tereta i pravilan pritisak u gumama, mogu napraviti veliku razliku na duge staze, ne samo za vaš novčanik, već i za okoliš prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here