Ministar odbrane Bosne i Hercegovine, Zukan Helez, ugostio je ministra odbrane Mađarske, Kristófa Szalay-Bobrovniczkyja, u Domu Oružanih snaga BiH u Sarajevu. Ovaj sastanak održan je u sklopu posjete mađarske delegacije i obilježavanja 20 godina misije EUFOR-a ALTHEA, koja je povodom ovog jubileja organizovala svečani gala događaj. Razgovori između delegacija dviju zemalja istaknuli su važnost saradnje na različitim poljima, s posebnim naglaskom na sigurnosna i politička pitanja.

Ministar Helez je istakao da između BiH i Mađarske ne postoje otvorena pitanja, već se odnosi baziraju na međusobnom povjerenju i saradnji. Naveo je da Mađarska aktivno podržava euroatlantski put Bosne i Hercegovine, uključujući članstvo u NATO-u i Evropskoj uniji, te da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom. Suradnja se posebno ogleda u oblasti obuke pripadnika oružanih snaga, gdje vojnici iz obje zemlje razmjenjuju iskustva kroz programe obuke u BiH i Mađarskoj.

Helez je pohvalio doprinos misije EUFOR-a u jačanju sigurnosti u zemlji. Misija je, osim garancije mira i stabilnosti, značajno pomogla Oružanim snagama BiH u aspektima kao što su skladištenje i uništavanje viškova municije, kao i unapređenje obuke. Najavio je intenziviranje saradnje između dviju država na političkom i ekonomskom planu, što je rezultat kontinuiranog dijaloga i zajedničkog rada.

Susret je bio prilika za razgovor o trenutnim sigurnosnim izazovima, uključujući rat u Ukrajini i eskalacije sukoba na Bliskom Istoku. Ministar Helez je naglasio da buduća sigurnost uveliko zavisi od međunarodne zajednice, uključujući poteze Sjedinjenih Američkih Država. Zahvalio je mađarskoj delegaciji na kontinuiranoj podršci, posebno tokom mandata generala Štica na čelu EUFOR-a, koji je značajno unaprijedio odnose između dvije zemlje.

S druge strane, mađarski ministar odbrane Szalay-Bobrovniczky naglasio je kako rat u Ukrajini ima dalekosežne posljedice i na zapadni Balkan, uključujući Bosnu i Hercegovinu, koja se nalazi na ključnoj ruti migracijskih tokova. Istakao je da je Mađarska duboko posvećena stabilnosti ovog regiona, jer ona direktno utiče na sigurnost Evrope. Naveo je da Mađarska podržava aspiracije BiH za članstvo u EU, posebno tokom predsjedavanja Evropskom unijom, kada planiraju dodatno ubrzati integracijske procese.

Mađarska se, prema njegovim riječima, pokazala kao pouzdan partner kroz misiju EUFOR-a ALTHEA. Od januara ove godine, misijom komanduje mađarski general-major dr. Laszlo Sticz, što je prepoznato kao znak povjerenja u mađarske vojne kapacitete. Ovaj mandat uključuje korištenje sofisticirane vojne opreme, uključujući transportne helikoptere, što je pokazatelj sposobnosti i resursa koje Mađarska ulaže u regionalnu sigurnost.

Ministar Szalay-Bobrovniczky je podsjetio da su mađarski vojnici pružali podršku BiH i u slučaju prirodnih katastrofa, poput nedavnih poplava, kroz aktivnosti spašavanja i pomoći. Također je istakao značaj redovnih zajedničkih vojnih vježbi i programa obuke između dvije zemlje, što doprinosi jačanju bilateralnih odnosa.

Zajednički su zaključili da su odnosi između BiH i Mađarske na visokom nivou te da postoji prostor za daljnji razvoj saradnje na poljima vojne obuke, političkih dijaloga i ekonomskih partnerstava. Obje strane izrazile su spremnost da nastave raditi na jačanju veza koje su već uspostavljene kroz višegodišnju saradnju.

Ovaj susret predstavlja važan korak u jačanju bilateralnih odnosa, dok istovremeno reflektuje zajedničku posvećenost stabilnosti i sigurnosti u regionu. Mađarska i BiH, kroz intenzivnu saradnju, nastavljaju pokazivati kako partnerstvo može unaprijediti zajedničke interese i doprinijeti dugoročnoj stabilnosti na Balkanu i šire.

Osim razgovora o sigurnosnim izazovima i saradnji na vojnom planu, ministri su istakli važnost ekonomske povezanosti između BiH i Mađarske. Razvoj zajedničkih projekata, posebno u oblasti infrastrukture i energetike, prepoznat je kao ključan korak ka stabilizaciji regiona. Mađarska je izrazila interes za ulaganje u obnovljive izvore energije u BiH, što bi dodatno ojačalo ekonomsku saradnju i stvorilo nova radna mjesta. Također, razgovarano je o potencijalnim projektima modernizacije vojnih kapaciteta i razmjeni tehnologija, što bi dodatno unaprijedilo odnose između dviju država. Ovaj ekonomski aspekt saradnje naglašava širi okvir bilateralnih odnosa koji ne obuhvata samo sigurnosna pitanja, već i strateške ciljeve za budući razvoj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here