Zanimljiv događaj vezan za Poslanikovu džamiju dogodio se u trenutku kada su vrata ove svete građevine bila zatvorena na noć Lejletu-l-Mi’radža, tokom pandemije koronavirusa, što je bilo prvo zatvaranje džamije nakon čak 14 stoljeća. Ovaj izvanredan potez bio je dio mjera koje su Saudijske vlasti uvele kako bi spriječile širenje virusa i zaštitile stanovništvo. Iako su džamije zatvorene, vjernici su našli inspiraciju u historiji i značaju Lejletu-l-Mi’radža.
Lejletu-l-Mi’radž predstavlja jedan od najvažnijih događaja u islamu, događaj koji je uzdignuo Muhammeda, a.s., sa Zemlje prema nebesima. Taj trenutak inspiracije i duhovne spoznaje došao je nakon niza teških iskušenja i gubitaka koje je Poslanik, a.s., pretrpio. Ovaj događaj poznat kao Mi’radž, oduvijek je nosio sa sobom pouke o Božijoj zaštiti i pomoći u trenucima kada se sve dunjalučke kapije čine zatvorenima.
Duhovna podrška u trenucima teškoća bila je ključna lekcija Lejletu-l-Mi’radža. Historija bilježi da je Poslanik, a.s., prije Mi’radža prolazio kroz vrlo teška iskušenja. Njegova voljena supruga Hatidža, r.a., prva muslimanka i najveća podrška, preminula je. Nakon nje, umro je i njegov amidža Ebu Talib, koji je, iako nije prihvatio islam, bio odan i hrabar zaštitnik Poslanika, a.s. Ova dva značajna gubitka duboko su pogodila Poslanika, a.s., i umnogome otežala njegovu misiju. Potom je Poslanik, a.s., otputovao u Taif, gdje su ga stanovnici nepravedno vrijeđali i kamenovali, odbacivši njegov poziv u vjeru.
U tom trenutku očaja i tuge, Allah je Poslaniku, a.s., pružio posebnu počast, omogućivši mu da iskusi uzdizanje do nebesa. Putovanje Isra’a i Mi’radža pružilo je Poslaniku, a.s., priliku da direktno vidi Božiju blizinu i snagu, što je za njega predstavljalo izvor ogromne duhovne utjehe i ohrabrenja. Na ovom putovanju, Poslanik, a.s., doživio je ono što niko drugi nije doživio, susrećući poslanike, poput Adema, a.s., Ibrahima, a.s., Musaa, a.s., i drugih.
Tokom ovog putovanja, Poslanik, a.s., susreo je i meleke čuvare, od kojih je jedan bio melek čuvar Medine, grad kojem Dedždžal i kuga ne mogu prići. Ovaj susret sa melekima predstavljao je dodatnu potvrdu o svetosti i zaštiti koju Medina, a time i Poslanikova džamija, ima kod Allaha, dž.š. Učenje o zaštiti Medine od kugi i drugih bolesti podsjetnik je na važnost vjerovanja u Božiju zaštitu, osobito u vremenu pandemija.
Putovanje i susreti sa poslanicima bili su temelj za spoznaju Ahiretskog svijeta i pripremu Poslanika, a.s., za buduće izazove. Na svakom nebu susreo je jednog od poslanika, a svaki susret nosio je svoju posebnu pouku. Susret sa Jusufom, a.s., simbolizuje ljepotu, a sa Musom, a.s., upozorava na izazove misije. Ovi susreti osnažili su Poslanika, a.s., i dali mu nadu u bolju budućnost njegove misije i zajednice. Na kraju putovanja, susret sa Ibrahimom, a.s., simbolizuje povezanost poslanika i ukazuje na posebnu vezu koju Poslanik, a.s., ima sa Ibrahimom, a.s., svojim pretkom.
Putovanje je završilo posjetom Bejtul-Ma’muru, nebeskoj Ka’bi, simbolu ibadeta i vjerničke predanosti Bogu. Ovdje su mu propisani namazi, temelj vjerničkog života i stub vjere. Namaz kao Mi’radž vjernika ukazuje na to da svaki vjernik kroz svoje obavljanje namaza ostvaruje povezanost s Allahom i ima priliku doživjeti duhovno uzdizanje. Na taj način, namaz postaje i osobni Mi’radž svakog muslimana, prilika da svakodnevno doživi trenutak povezanosti s Božijom veličinom.
Izazovi i pouke iz ovog događaja imaju trajne poruke za svakog muslimana. Prva pouka jeste da su iskušenja neizbježan dio života i da, kada nam se čini da su svi izlazi zatvoreni, Allah uvijek ima rješenje. Iskušenja su put do Allahove blizine, a svaki vjernik se kroz namaz podsjeća na podršku koju mu Allah pruža. To je podrška koja dolazi u trenucima kada su iskušenja najteža, a vjernik najosjetljiviji. Zatim, ovaj događaj uči nas da se oslonimo na Božiju milost i zaštitu u svakom iskušenju, te da ne gubimo nadu, čak ni kad nas svijet odbaci. Nakon svake teškoće dolazi olakšanje, a vjernik kroz iskušenja dostiže stepen vjere i samopouzdanja koji ga čini bližim Bogu.
Na kraju, Lejletu-l-Mi’radž i namaz nas uče da se duhovno uzdizanje može ostvariti i kroz svakodnevne ibadete. Kada se vjernik iskreno preda namazu, dolazi do spoznaje i mira, a svaki put kada položi glavu na sedždu, ostvaruje bliskost sa svojim Stvoriteljem. Kroz ovaj ibadet, vjernik spoznaje svoje mjesto na dunjaluku, iako ga iskušenja mogu obeshrabriti, a uzdizanje kroz vjeru mu daje smisao i svrhu života.
Poslanikova džamija, iako zatvorena na kratko tokom pandemije, ponovo je otvorena za vjernike i simbol je snage zajednice. Ovaj historijski trenutak s pandemijom podučava muslimane širom svijeta o važnosti čuvanja vjere, sigurnosti i života, što je temeljna pouka koja traje kroz vjekove.