U gradu Guangdžou, koji se nalazi u Kini, izgrađen je most u sklopu autoputa s jednom neobičnom karakteristikom. Naime, most mora zaobilaziti malu kuću čija vlasnica, gospođa Lijang, već deset godina odbija prodati zemljište vlastima.

Kada je država ponudila novac za rušenje objekta kako bi se oslobodio prostor za autoput, vlasnica kuće nije željela prihvatiti nikakvu naknadu. Gospođa Lijang nije pristala na preseljenje jer vlasti nisu ponudile odgovarajuću nekretninu na prikladnoj lokaciji. Tražila je da joj država osigura četiri stana, ali u ponudi su bila samo dva. Također, navela je da joj je vlada kao zamjenu za kuću ponudila nekretninu pored mrtvačnice, što je također odbila.

Rezultat ovakve situacije je jedinstveni most koji se morao prilagoditi okolnostima. Snimci objavljeni u lokalnim medijima prikazuju kuću između dva krila novootvorenog mosta u provinciji Guangdong. Kuća je prizemna i ima površinu od oko 40 kvadratnih metara.

Gospođa Lijang izjavila je da se sada lako nosi s posljedicama svoje odluke i da joj ne smeta što drugi misle o njoj i njenim postupcima. Istakla je da, iako neki misle da je novo okruženje loše, ona osjeća da je tiho, oslobađajuće i prijatno.

Njena kuća postala je senzacija na društvenim mrežama, privlačeći pažnju zbog neobične situacije. Međutim, gospođa Lijang nije jedini slučaj. Ona je jedna od ukupno 47 vlasnika kuća i sedam firmi koji su odbili preseljenje zbog izgradnje autoputa.

Vlasti tvrde da su gospođi Lijang ponudile brojne nekretnine iste vrijednosti kao njena kuća, kao i novčanu naknadu, ali je ona sve te ponude odbila. Unatoč tome, most je na kraju morao biti izgrađen. Vlasti i investitori su saopštili da su prilikom planiranja ovog neobičnog projekta vodili računa o svim sigurnosnim aspektima i dodali da ostaju u komunikaciji s gospođom Lijang.

Ova situacija izaziva različite reakcije. Dok neki podržavaju odluku gospođe Lijang i njenu borbu za pravednu kompenzaciju, drugi smatraju da je tvrdoglava i sebična jer je ometala izgradnju važnog infrastrukturnog projekta. Bez obzira na mišljenja, njena kuća postala je simbol otpora i borbe za svoja prava.

Priča o gospođi Lijang podsjeća nas na važnost pregovora i kompromisa u situacijama kada su u pitanju velika infrastrukturna ulaganja koja utječu na živote pojedinaca. Također, ukazuje na to koliko je važno osigurati pravednu kompenzaciju i podršku za one koji su pogođeni takvim projektima, kako bi se izbjegli sukobi i osigurala dobrobit svih uključenih strana.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here