Da li je učenje mevluda novotarija?

Pitanje:

Esselamu alejkum!

Kakav je zvanični stav Islamske zajednice o učenju mevluda, jer smo čuli mišljenja da je mevlud uslovno rečeno novotarija, da nije po propisima i da se ne bi trebao učiti?

Odgovor:

Esselamu alejkum!

Učenje i priređivanje mevluda je dio bosanske/bošnjačke tradicije islama. U okviru Islamske zajednice, mevludi se organiziraju povodom raznih događaja, što jasno govori o stavu Islamske zajednice prema ovoj praksi. Organizacija mevluda na nivou džemata, medžlisa i muftijstva dovoljno je pokazatelj prihvaćenosti i utemeljenosti ove prakse.

Mevlud je stoljetna tradicija koja je duboko ukorijenjena u našoj vjerskoj praksi. Ova praksa se koristi kao sredstvo okupljanja vjernika, podsjećanja na život i djelo Poslanika Muhammeda, s.a.v.s, te kao prilika za izražavanje ljubavi prema njemu. Kroz mevlud se prenose poruke o moralnim vrijednostima, ljubavi prema Allahu i Poslaniku, te se jača zajedništvo među muslimanima.

Muftija prof. dr. Enes Ljevaković, Fetva-i emin Vijeća muftija Islamske zajednice, jasno je istaknuo da nema potrebe za donošenjem posebnog stava o učenju mevluda, jer je to već ukorijenjena praksa među bosanskim muslimanima. Ova praksa se prakticira već stoljećima, te je prihvaćena i podržana od strane zvaničnih institucija Islamske zajednice.

Argumenti za učenju mevluda:

  1. Tradicionalna praksa: Učenje mevluda je stoljetna tradicija među bosanskim muslimanima, koja je duboko ukorijenjena u njihovoj vjerskoj i kulturnoj praksi.
  2. Podrška Islamske zajednice: Organizacija mevluda od strane zvaničnih institucija Islamske zajednice (džemat, medžlis, muftijstvo) potvrđuje njegovu prihvaćenost i važnost.
  3. Jačanje zajedništva: Mevlud služi kao sredstvo okupljanja vjernika, podsjećanja na život i djelo Poslanika Muhammeda, s.a.v.s, te kao prilika za izražavanje ljubavi prema njemu.
  4. Prenošenje moralnih vrijednosti: Kroz mevlud se prenose poruke o moralnim vrijednostima, ljubavi prema Allahu i Poslaniku, te se jača zajedništvo među muslimanima.

Kritički osvrt:

Neki islamski učenjaci i vjernici smatraju da mevlud može biti novotarija (bid’ah), jer nije bio praktikovan u vrijeme Poslanika Muhammeda, s.a.v.s, niti njegovih neposrednih sljedbenika. Oni se drže stava da bi se vjerske prakse trebale temeljiti isključivo na onome što je bilo poznato i praktikovano u ranom periodu islama.

Međutim, većina islamskih učenjaka i zajednica, posebno u Bosni i Hercegovini, smatraju da praksa mevluda ne predstavlja štetnu novotariju, već dodatni oblik izražavanja ljubavi i poštovanja prema Poslaniku Muhammedu, s.a.v.s. Ova praksa se smatra dozvoljenom, dokle god se ne suprotstavlja osnovnim principima islama.

Zaključak:

Učenje mevluda je duboko ukorijenjeno u bosanskoj islamskoj tradiciji i podržano je od strane Islamske zajednice. Iako postoje različita mišljenja o ovoj praksi, većina bosanskih muslimana je prihvata kao sredstvo jačanja vjere, zajedništva i izražavanja ljubavi prema Poslaniku Muhammedu, s.a.v.s.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here