Muškarcu Elvisu Sadriji (33) određen je jednomjesečni pritvor zbog sumnje da je pokušao ubiti svoju nevjenčanu suprugu Fahretu Bećirević (28). Incident se dogodio kada je Sadrija nanio ozbiljne povrede nožem u predjelu vrata Bećirevićevoj. U trenutku napada, u njihovom stanu bilo je prisutno i njihovo zajedničko dijete, koje je kasnije predano nadležnim službama socijalne skrbi radi zaštite.
Iz Tužilaštva Unsko-sanskog kantona (USK) navode da je Sadrija već ranije bio poznat pravosudnim organima, ali nije imao prijave za nasilje u porodici prema svojoj supruzi. Njegov prethodni kriminalni dosje uključuje nasilničko ponašanje i prevare.
Elvis Sadrija i Fahreta Bećirević su ranije bili poznati javnosti zbog humanitarnih prevara. Oni su, koristeći društvene mreže, lažno tvrdili da je njihov sin teško bolestan, te su prikupljali novac za njegovo liječenje. Prevarili su mnoge ljude, prikupivši preko 138.000 konvertibilnih maraka. Dokazano je da su njih dvoje obmanuli veliki broj osoba koje su uplaćivale novac vjerujući da pomažu bolesnom djetetu, iako takvo liječenje nije bilo potrebno.
Kao rezultat te prevare, Sud je Elvisu Sadriji izrekao kaznu zatvora u trajanju od osam mjeseci, koju je, uz njegov pristanak, zamijenio radom za opće dobro na slobodi u trajanju od 70 radnih dana. Fahreta Bećirević je dobila uvjetnu osudu na šest mjeseci zatvora s rokom provjeravanja od dvije godine.
Ovaj par je prevaru počinio u periodu od 1. januara 2015. do 14. februara 2023. godine, i tokom tog vremena, na njihove privatne račune izvršeno je gotovo 2.400 uplata od strane fizičkih i pravnih lica. Ovaj slučaj je izazvao osudu javnosti, koja je bila šokirana kako brutalnim nasiljem, tako i prevarama koje su činili koristeći empatiju i povjerenje ljudi.
Ovaj slučaj dodatno je uzdrmao javnost, jer su Elvis Sadrija i Fahreta Bećirević, osim što su počinili ozbiljan zločin pokušaja ubistva, već ranije zloupotrijebili povjerenje ljudi kroz humanitarne prevare. Njihove akcije pokazale su ne samo okrutnost prema vlastitoj porodici, već i prema široj zajednici, čiji su članovi bili iskorišteni u njihovim nečasnim radnjama. Ovaj primjer ukazuje na potrebu za jačanjem kontrole nad humanitarnim aktivnostima i većom pažnjom prema slučajevima porodičnog nasilja.