BH TELECOM U KRIZI: 745 MILIONA KM ZADUŽENJA STAVLJA BUDUĆNOST POD ZNAK PITANJA
BHTelecom se zadužuje za 745 miliona KM: “Svaki metar ide pod hipoteku”
Kompanija „BH Telecom“, na čijem čelu je direktor Amel Kovačević, zadužuje se za čak 745 miliona maraka i pod hipotekom je gotovo sva imovina najbolje javne kompanije Federacije BiH a sve s ciljem kako bi se kupila kontroverzna firma „Telemach“ i biznis Dragana Šolaka, otkriva
Sve ovo se krije od javnosti i nema transparentnog saopćenja niti javno dostupnih podataka. Kako javljaju insajderski izvori iz „BH Telecoma“, ovo zaduženje najbolje javne kompanije u FBiH izaziva ozbiljnu zabrinutost jer je ovo, kako navode, put ka uništenju imovine „BH Telecoma“, jer je „sva imovina popisana u gruntu pod hipotekom“.
Svaki metar je stavljen pod hipoteku – javljaju insajderi iz „BH Telecoma“.
Ovakav potez državne kompanije postavlja pitanje odgovornosti menadžmenta i nadzornih organa.
Stroga tajnost
Građani imaju pravo znati kako će se ta sredstva trošiti i ko će na kraju snositi teret vraćanja duga. Bez jasnog plana i transparentnosti, postoji rizik da novac bude neracionalno potrošen. Umjesto zaduživanja, fokus bi trebao biti na racionalizaciji poslovanja i povećanju efikasnosti.
Također, kako ekskluzivno saznaje „Avaz“, o svemu se pregovara u strogoj tajnosti po inostranstvu, pa čak i u Rumuniji.
Značajan iznos
Predsjednik Kluba poslanika SDA u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Mirsad Zaimović, koji je ujedno i bivši direktor „BH Telecoma“, kaže da mu nije poznat iznos zaduženja „BH Telekoma“, ali je na jednoj od posljednih sjednica Parlament mijenjao Zakon o bankama zbog, kako je nezvanično obrazloženo, potrebe da se olakša kreditni aranžman „BH Telekomu“ vezan za najavljenu akviziciju.
Toliko smo mi kao parlamentarci upoznati sa slučajem akvizicije „Telemaha“. Koliko će biti to zaduženje, ne znam, ali svakako bismo mi, kao osnivač, trebali biti upoznati s detaljima vezanim za zaduženje, jer se ipak radi o značajnom iznosu. Kada pogledamo akte koji regulišu rad Parlamenta, ovlaštenje Vladi od Parlamenta FBiH u ovakvim situacijama mislim da nije neophodno. Međutim, značajno je za cijelu FBiH, to je najprofitabilnija kompanija u većinskom vlasništvu FBiH, pa bi u tom kontekstu bilo dobro i pametno i od Vlade i uprave, da Parlament informišu o detaljima vezanim za akviziciju – kaže Zaimović za “Avaz” te dodaje:
– Da bih dao racionalan stav, trebao bih da znam šta stoji iza svih tih pregovora, kakva je cijena, na bazi čega je formirana, ko je sve bio uključen, ko je bio informisan i u konačnici, šta će to značiti, kakav je biznis plan kad je u pitanju ova akvizicija. Pretpostavljam da sve to BHT ima, jer to je ipak uređena firma, ali ja ne znam detalje. Bilo bi dobro da se Parlament upozna s detaljima, vodeći računa da se zaštiti akvizicija ukoliko je ona opravdana – ističe Zaimović.
Haris Silajdžić: Ovu temu što hitnije uvrstiti na dnevni red
S obzirom na iznos zaduženja „BH Telekoma“, u svrhu potencijalne akvizicije „Telemacha“, te da se radi o kompaniji u većinskom vlasništvu Vlade FBiH, odluka o zaduženju ne može i ne smije biti donesena bez prethodne, temeljne i transparentne parlamentarne rasprave, smatra zastupnik Stranke za BiH u Predstavničkom domu PFBiH Haris Silajdžić.Bosnia and Herzegovina real estate
Parlament FBiH ima ustavnu i institucionalnu obavezu da vrši nadzor nad radom izvršne vlasti, naročito kada su u pitanju strateške ekonomske odluke koje podrazumijevaju značajna budžetska sredstva i mogu imati dugoročne posljedice po tržišnu konkurenciju, poslovno okruženje, interes građana i kredibilitet institucija. Akvizicija koja bi dovela do tržišnog monopola ili dominantnog položaja jednog državnog preduzeća u sektoru elektronskih komunikacija mora se preispitati i iz ugla Zakona o konkurenciji, Zakona o javnim preduzećima, kao i u svjetlu direktiva EU koje nalažu zaštitu tržišne ravnoteže i slobodne konkurencije. U tom smislu, svaki pokušaj zaobilaženja parlamentarne procedure predstavlja direktan udar na principe transparentnosti, odgovornosti i zakonitosti u radu Vlade FBiH – kazao je Silajdžić za “Avaz”.
On naglašava da Parlament FBiH nije pasivni promatrač ovakvih procesa, već mora biti aktivan garant zaštite javnog interesa.
– Zbog svega, neophodno je da Parlament FBiH što hitnije uvrsti ovu temu na dnevni red sjednice i provede detaljnu raspravu o ekonomskoj opravdanosti, pravnim osnovima i tržišnim implikacijama planiranog zaduženja i akvizicije, uz prisustvo nadležnih predstavnika Vlade, „BH Telecoma“, regulatornih tijela i eksperata iz javnog života – ističe Silajdžić.
Mahir Mešalić: Skandalozno je da parlamentarci nisu informisani
Proces koji vodi „BH Telekom“ treba biti transparentan i o njemu javnost mora biti upoznata, kazao nam je predsjednik Kluba zastupnika Demokratske fronte u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Mahir Mešalić.
Što se tiče Kluba Demokratske fronte, mi ćemo zatražiti informaciju da vidimo ko zadužuje, zašto zadužuje ovu kompaniju, jer u pitanju su javno preduzeće i novac svih građana. Zato taj proces mora biti transparentan do kraja. Strašno je da se ne zna ništa o tome. Skandalozno je da mi kao parlamentarci apsolutno nismo informisani, nikakvu obavijest nismo dobili. Na prvoj narednoj sjednici postavit ću poslaničko pitanje i zatražiti potpunu informaciju od Upravnog odbora – kazao nam je Mešalić.
On je saglasan s ocjenom da je u pitanju enorman iznos novca, a sumnju pojačavaju dosadašnje odluke Vlade FBiH.
– Sve što prođe kroz Parlament, slagali se ili ne, makar je javno. Pogotovo imamo u vidu sve eksperimente koje su do sada, što se tiče ekonomskog sektora, Vlada FBiH i Trojka radili. Zato bi trebali malo transparentnije da rade – dodaje Mešalić.
Poštovani, zahvaljujemo se na upitu i ujedno vas obavještavamo da ćemo na isti odgovoriti do srijede, 14. 5. 2025. godine – odgovorili su jučer iz kabineta generalnog direktora „BH Telecoma“ Amela Kovačevića.
KLJUČNI DETALJI
• Zaduženje: 745 miliona KM • Pod hipotekom: Kompletna imovina • Cilj: Kupovina Telemacha • Vlasništvo: Federacija BiH
SPORNA PITANJA
- Netransparentnost procesa:
- Pregovori se vode u tajnosti
- Nedostatak javnih informacija
- Izostanak parlamentarne rasprave
- Pregovori se vode čak i u Rumuniji
- Reakcije parlamentaraca:
Mirsad Zaimović, predsjednik Kluba poslanika SDA:
- Nije upoznat sa iznosom zaduženja
- Parlament mijenjao Zakon o bankama
- Traži informacije o detaljima akvizicije
Haris Silajdžić, zastupnik Stranke za BiH:
- Zahtijeva hitnu parlamentarnu raspravu
- Upozorava na ustavne obaveze
- Traži preispitivanje odluke
Mahir Mešalić, predsjednik Kluba zastupnika DF:
- Najavljuje poslaničko pitanje
- Traži potpunu informaciju
- Kritikuje netransparentnost
RIZICI I POSLJEDICE
- Za kompaniju:
- Ugrožavanje imovine
- Rizik od preuzimanja
- Gubitak tržišne pozicije
- Za građane:
- Neizvjesnost usluga
- Potencijalni monopol
- Teret vraćanja duga
ZAKLJUČAK
Situacija zahtijeva:
- Hitnu parlamentarnu raspravu
- Transparentnost procesa
- Zaštitu javnog interesa
- Detaljnu analizu posljedica