Pitanje:

Interesuje me da li postoji detaljan opis meleka i šejtana u islamu. Na primjer, nisam znao da meleki imaju krila sve dok nisam pročitao da je, prilikom posjete umirućem ashabu, Poslanik Muhammed, s.a.v.s., vidio da je u prostoriji bilo toliko meleka da nije mogao ući dok jedan od njih nije pomaknuo svoje krilo. Takođe, da li su meleki i šejtani opisani u islamu slični onome što se u Bibliji navodi o njima? Hvala vam na pomoći u širenju mog znanja; svaki vaš odgovor donosi nova saznanja.

Odgovor:

Vjernici, uključujući Poslanika Muhammeda, vjeruju u ono što im je objavljeno od Allaha, uključujući vjerovanje u meleke. U Kur’anu se navodi: „Poslanik vjeruje u ono što mu je objavljeno od Gospodara njegovog, i (vjeruju) vjernici; svi vjeruju u Allaha i meleke njegove, i knjige njegove, i poslanike njegove: ‘Mi ne pravimo razliku između nijednog od poslanika njegovih.’“ (El-Bekare, 285).

Prema izvorima, vjerovanje u meleke podrazumijeva: njihovo postojanje, priznavanje njihove uloge kao Allahovih stvorenja i vjerovanje da su među njima i posebni izaslanici koje Allah šalje ljudima.

Meleki su stvoreni od svjetlosti (nura), kako navodi hadis od Aishe, r.a. Kur’an potvrđuje da su meleki stvoreni prije ljudi. Oni su skrivena bića koja nije moguće vidjeti u stvarnom obliku, osim u posebnim prilikama kao što je bio slučaj s Vjerovjesnikom, koji je vidio Dzibrila u njegovom pravom obliku dva puta. Kur’an kaže: „On ga je vidio i drugi put, kod Sidretul-munteha, kod kojeg je Džennet.“ (En-Nedžm, 13-15).

Meleki posjeduju krila, što je potvrđeno u Kur’anu: „Hvaljen neka je Allah, Stvoritelj nebesa i zemlje, koji meleke čini izaslanicima s po dva, tri i četiri krila. On dodaje stvaranju što hoće. On zaista sve može.“ (Fatir, 1). Meleki su stvoreni u lijepom i plemenitom obliku, iako im izgled može varirati. Djelo njihovih krila i izgled ukazuju na njihovu plemenitost, kao što se navodi za Dzibrila.

Meleki nemaju spol, ne jedu, ne piju i ne umaraju se. Prema Kur’anu, „A ako te ne budu poslušali, oni koji su kod Gospodara tvog hvale Ga i noću i danju i ne umaraju se.“ (Fussilet, 38). Oni borave u nebesima, gdje veličaju Allaha, ali s vremena na vrijeme silaze na Zemlju radi obavljanja zadataka. U noći Lejletul-Kadr, njihov broj na Zemlji se povećava.

Meleki umiru poput ljudi i džinna, kao što je navedeno u Kur’anu: „I puhnut će se u rog, i umrijet će oni na nebesima i oni na zemlji, a samo će ostati oni koje Allah bude odabrao…“ (Ez-Zumer, 68). Nije poznato hoće li neki melek umrijeti prije puhanja u rog, jer ne postoje jasni tekstovi koji to potvrđuju ili negiraju.

Meleki su čisti i časni, a njihova djela i ponašanje su plemeniti. Poslanik Muhammed, s.a.v.s., rekao je o Osmanu, r.a.: „Zar da se ne stidim čovjeka kojeg se stide meleki?“ (Muslim). Sposobnost meleka da se transformiraju u druge likove je također navedena; na primjer, Dzibril je dolazio Merjem, r.a., u obliku savršeno stvorenog muškarca (Merjem, 16-19).

Brzina meleka nije mjerljiva ljudskim standardima, a njihovo znanje, koje im je podučio Allah, daleko je veće od ljudskog znanja. Kur’an kaže: „I poučio je Adem nazivima svih stvari, a zatim ih prikazao melekima i rekao: ‘Kazite mi nazive njihove, ako istinu govorite!’“ (El-Bekare, 31-32).

Meleki vode rasprave o stvarima objave koja im nije poznata, a njihovo ponašanje prema Allahu je u potpunosti posvećeno i revnosno. Oni se redaju u safove u obožavanju i vrše hadž u Bejtul Ma’mur, koji se nalazi iznad sedam nebesa.

Oni su u potpunosti svjesni veličine Allaha i zbog toga se neprestano boje i veličaju svog Gospodara. Poslanik je rekao da kada Allah naredi nešto na nebesima, meleki udaraju svojim krilima kao lanac po stijeni, pokoravajući se Njegovom govoru.

Molim Allaha da nas učini uzorima u obožavanju kao što su meleki i da nas pomogne u izbjegavanju grijeha, te da nas podstiče na činjenje dobrih djela. Amin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here