Huang Ping je prije nekoliko godina donio odluku koju danas duboko žali. Kada su kineske vlasti ponudile 215.000 evra za preseljenje njegove kuće zbog izgradnje autoputa, on je odlučno odbio ponudu, uvjeren da može dobiti bolji dogovor. Međutim, sada se suočava s realnošću života usred gradilišta, okružen bukom, prašinom i građevinskim mašinama.

“Da mogu vratiti vrijeme unazad, bez razmišljanja bih prihvatio ponudu,” priznaje Huang, koji sada živi u gotovo neizdrživim uslovima. Njegov dom postao je jedan od najpoznatijih primjera takozvanih “nail houses”, odnosno kuća čiji vlasnici odbijaju da ih napuste čak i kada urbanizacija napreduje.

Huangova kuća, smještena u ruralnom dijelu okruga Jinxi u jugoistočnoj Kini, nekada je bila običan dom u mirnom selu. Međutim, kada su vlasti odlučile izgraditi novi autoput koji povezuje ovaj region s ostatkom zemlje, stanovnicima su ponuđene novčane naknade kako bi se preselili. Većina je prihvatila kompenzaciju i napustila svoje domove – svi osim Huanga.

Tvrdoglavost koja je skupo koštala

Huang je smatrao da ponuđena suma nije dovoljna da osigura novi dom za sebe i svog unuka, pa je odlučio da ostane. Vlasti nisu imale drugog izbora nego da projektuju autoput oko njegove kuće, što je rezultiralo jednim od najspecifičnijih infrastrukturnih prizora u Kini.

Kako su radovi napredovali, Huangov svakodnevni život postajao je sve teži. Suočava se s brojnim problemima:

  • Neprestana buka i vibracije uslijed prolaska teških mašina
  • Oblaci prašine koji otežavaju disanje i narušavaju zdravlje
  • Prekid struje i vode, čineći život gotovo nemogućim
  • Otežan pristup kući, jer se nalazi na sredini prometnog autoputa

“Ovo nije život. Osjećam se kao da sam napravio najveću grešku u životu,” kaže Huang, dodajući da je očekivao da će vlasti poboljšati ponudu, ali se to nikada nije dogodilo.

Kuća kao turistička atrakcija

Dok se Huang suočava s neizvjesnom budućnošću, njegov dom privlači pažnju mnogih znatiželjnika. Ljudi dolaze da fotografišu kuću koja stoji kao usamljeni spomenik prošlim vremenima, dok automobili prolaze tik uz nju. Slike njegovog doma postale su viralne, šireći se društvenim mrežama i portalima širom svijeta.

Nisam želio da postanem turistička atrakcija. Samo sam htio pravičnu cijenu za moj dom, kaže Huang. Međutim, njegova priča inspirisala je lokalne prodavce da prodaju suvenire s likom njegove kuće, dok vlogeri i influenseri dolaze snimati sadržaj o njemu. Ipak, unatoč popularnosti, njegov problem ostaje neriješen.

Slučaj koji nije usamljen

Huang nije jedini u Kini koji je odbio ponudu vlasti i završio izolovan u urbanom razvoju. Slični slučajevi su zabilježeni širom zemlje, a neki su trajali godinama dok se vlasnici nisu konačno predali.

Jedan od najpoznatijih primjera dogodio se u Šangaju, gdje je vlasnik starog skladišta odbio preseljenje čak 14 godina, sve dok mu napokon nije ponuđeno 350.000 evra. Slični fenomeni viđeni su i u Pekingu, Čongćingu i drugim gradovima. U većini slučajeva, razlozi odbijanja su nezadovoljstvo ponuđenim iznosom kompenzacije. Međutim, Huangova priča pokazuje da tvrdoglavost nije uvijek isplativa.

Budućnost neizvjesna

Dok autoput dobija završne slojeve asfalta, Huang se suočava s nemogućom situacijom. Vlasti ne pokazuju interes za dodatne pregovore, a njegov dom je praktično neupotrebljiv. Niko nije zainteresovan da ga kupi, jer se nalazi na potpuno neprikladnoj lokaciji.

„Moram pronaći rješenje, ali nemam pojma kako. Sve što mi preostaje jeste da čekam i nadam se nekom čudu,“ kaže on.

Huangov slučaj je upozorenje drugima – kada vlasti odluče da grade infrastrukturu, pojedinci rijetko mogu da ih zaustave. Njegova kuća, sada zarobljena na autoputu, postala je simbol ne samo otpora, već i posljedica loših odluka. Dok svijet nastavlja da prati njegovu priču, jedno je sigurno – ponekad tvrdoglavost može koštati više nego što se očekivalo prenosi sandzak-danas

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here