U Jablanici, jednom od najteže pogođenih područja u Bosni i Hercegovini, usljed katastrofalnih poplava broj stradalih je porastao na 16. Ovaj broj potvrđen je od strane Ljudevita Marića, glasnogovornika Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, u izjavi za medije. Ove tragične vijesti ukazuju na razmjere razaranja koje su poplave donijele, posebno u Jablanici, koja je bila jedno od epicentara ove prirodne katastrofe.

Velike količine padavina uzrokovale su poplave i odrone, koji su uništili ili oštetili stambene objekte i infrastrukturu u mnogim dijelovima zemlje. Jablanica se našla u centru ovih dešavanja, gdje su rijeke nabujale, a zemlja je počela kliziti. Posebno teška situacija zabilježena je u Donjoj Jablanici, gdje su bujice i lavine zemlje iz kamenoloma prekrile kuće. Prema izjavama očevidaca, od kuća su se mogli vidjeti samo krovovi i munara lokalne džamije.

Uprkos naporima civilne zaštite i drugih nadležnih službi, spasilačke operacije su otežane zbog nepristupačnosti terena i velikih količina vode koja je preplavila puteve. Mnogi putevi u okolini su neprohodni zbog odrona zemlje i kamenja, što dodatno komplikuje pružanje pomoći ugroženima. Strahuje se da broj stradalih i nestalih nije konačan, jer je nekoliko ljudi i dalje nestalo, a potraga za njima traje.

Situacija na terenu

U Jablanici i okolnim naseljima, mještani se suočavaju s najtežom noćnom morom. Bujične poplave preplavile su ulice, nosile vozila, a voda je prodirala u kuće. U Donjoj Jablanici, posebno teško pogođenom dijelu, odroni zemlje izazvali su ogromne štete. Mnogi domovi su zatrpani, a komuniciranje s nekim dijelovima naselja je gotovo nemoguće. Spasioci koriste čamce kako bi evakuisali stanovnike, a vojska i civilna zaštita su mobilizovane da pomognu u saniranju štete.

Pored fizičkih šteta, emocionalni i psihološki uticaj na stanovništvo je nemjerljiv. Mnogo porodica je izgubilo svoje domove, a neki su izgubili voljene osobe. Oni koji su preživjeli, sada se bore sa šokom i tugom zbog razaranja koja su pogodila njihove zajednice. U Donjoj Jablanici, stanovnici su preplavljeni tugom zbog gubitka komšija i prijatelja, a slike poplavljenih kuća i džamije koja je gotovo u potpunosti pod vodom, obišle su svijet.

Reakcija lokalnih vlasti i spasilačkih timova

Od trenutka kada su poplave pogodile područje, lokalne vlasti su radile na organizaciji spasilačkih misija. Spasilačke ekipe su na terenu, pomažući ljudima koji su zarobljeni u svojim domovima ili su evakuisani iz poplavljenih područja. Pored toga, vojska je angažovana kako bi pomogla u evakuaciji ugroženih, te su se helikopteri i čamci koristili za pristup teško dostupnim lokacijama.

Civilna zaštita, koja koordinira aktivnosti na terenu, upozorila je da je situacija izuzetno teška i da će potrajati dok se ne izvrši potpuna evakuacija svih ugroženih područja. Saobraćajnice koje povezuju Jablanicu sa ostatkom zemlje su djelimično ili potpuno zatvorene, što dodatno otežava spasilačke operacije.

Pored Jablanice, i druga područja Bosne i Hercegovine pogođena su poplavama, uključujući Konjic, Kiseljak, Kreševo, Busovaču, Fojnicu, Vareš i Tarčin. Ova regija pretrpjela je ozbiljne štete, a nadležni apeluju na stanovništvo da prate uputstva i preporuke za evakuaciju, te da ne izlaze iz svojih domova ako nije apsolutno neophodno.

Dugoročne posljedice i potrebna pomoć

Očekuje se da će se saniranje posljedica poplava protegnuti na duži period. Materijalna šteta koja je nastala uslijed poplava i odrona tek treba biti procijenjena, ali se već sada zna da će troškovi obnove biti enormni. Kuće koje su oštećene ili potpuno uništene, kao i infrastruktura poput mostova, puteva i elektroenergetskih mreža, zahtijevat će značajna ulaganja kako bi se područje oporavilo.

Poplave su također izazvale prekide u snabdijevanju strujom i vodom u pogođenim područjima. Mnoge zajednice trenutno su odsječene od osnovnih usluga, što dodatno otežava situaciju. U nekim dijelovima, građani nemaju pristup pitkoj vodi, a struja je isključena zbog sigurnosnih razloga.

Vlasti su već apelovale na međunarodne organizacije i humanitarne agencije da pruže pomoć u vidu hrane, vode, lijekova i drugih osnovnih potrepština. Također se očekuje da će donacije i volonterska pomoć biti ključne u pružanju podrške ljudima koji su ostali bez svojih domova prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here