U vezi sunećenja žena u islamu, učenjaci su se podijelili oko toga da li je ono vadžib (obavezno), sunnet (preporučeno) ili samo počast. Sunećenje žena se vrši tako da se odsiječe dio klitorisa koji se nalazi na gornjem dijelu ženinog polnog organa, s ciljem uravnoteženja spolnog nagona. Ovaj čin je propisan, ali postoji razilaženje među učenjacima oko njegovog statusa.

Prvo mišljenje: Vadžib (obavezno)

Ovaj stav zastupa imam Šafija i mnogi drugi učenjaci. Oni smatraju da je sunećenje žena obavezno.

Drugo mišljenje: Sunnet (preporučeno)

Većina učenjaka, uključujući Ebu Hanifu i Malika, smatra da je sunećenje žena sunnet, odnosno preporučeno, ali ne i obavezno.

Treće mišljenje: Počast (dozvoljeno)

Prema imamu Ahmedu i drugim učenjacima poput Ibn Kudame, sunećenje žena je samo počast, tj. dozvoljeno je, ali nije mustehab (preporučeno).

Dokazi za sunećenje žena

Hadis od Aiše, radijallahu anha

Aisha, radijallahu anha, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada (muž) legne između njena (ženina) četiri uda i dodirne osunećeni dio (muža) osunećeni dio (žene) obavezno je uzimanje gusula” (Muslim 812). Imam Ahmed koristi ovaj hadis kao dokaz da su se žene sunetile.

Hadis od Ebu Hurejre, radijallahu anhu

Ebu Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Pet stvari je od fitreta …”, pa je spomenuo sunećenje kao jednu od njih.

Šejh Albani i vjerodostojnost hadisa

Šejh Albani negira tvrdnju da su svi hadisi koji govore o sunećenju žena slabi. On dodaje da je vjerodostojna predaja od Ummu ‘Atijje, radijallahu anha, (koja je vršila sunećenje žena) u kojoj Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Suneti (žene) ali ne odsijecaj mnogo, jer sunećenje čini (ženino) lice ljepšim i daje veći užitak sa mužem” (Hakim 6236 i Bejheki 17339).

Iako je sunećenje žena propisano, islamski učenjaci imaju različita mišljenja o njegovom statusu. Većina učenjaka se slaže da je to sunnet (preporučeno), dok manji broj smatra da je vadžib (obavezno) ili samo počast (dozvoljeno). Svi hadisi koji govore o sunećenju žena imaju određene slabosti, ali neki učenjaci, poput šejha Albanija, smatraju da postoje vjerodostojni hadisi koji podržavaju ovaj propis.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here