Najnovije istraživanje Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL) otkrilo je šokantne podatke o štetnosti pušenja, navodeći da svaka cigareta oduzima oko 20 minuta od očekivanog životnog vijeka. Kutija od 20 cigareta, prema ovom istraživanju, može skratiti život za gotovo sedam sati, što dodatno naglašava hitnu potrebu za prestankom pušenja. Ovo otkriće dolazi u trenutku kada Velika Britanija uvodi značajne zakonodavne mjere s ciljem stvaranja generacije bez duhanskog dima.
Prijedlog zakona, koji je nedavno prošao drugo čitanje u Donjem domu, uključuje postepeno ukidanje prodaje duhanskih proizvoda svima rođenima nakon 1. januara 2009. godine. Dodatno, mjere bi mogle proširiti zabranu pušenja na određena okruženja na otvorenom, čime se nastoji smanjiti šteta od pasivnog pušenja.
Prema podacima Ministarstva zdravlja Velike Britanije, pušenje je vodeći uzrok smrti, invaliditeta i lošeg zdravlja koji se može spriječiti. Procjenjuje se da pušenje godišnje uzrokuje oko 80.000 smrtnih slučajeva u zemlji i odgovorno je za četvrtinu svih smrtnih slučajeva od raka u Engleskoj. Uz to, dvije trećine dugogodišnjih pušača umire upravo zbog bolesti povezanih s ovom navikom.
Britanski ministar javnog zdravlja, Andrew Gwynne, istaknuo je da je pušenje „skupa i smrtonosna navika“ te da nalazi istraživanja naglašavaju koliko je važno prestati s ovom praksom. Istraživači su također izračunali koliko prestanak pušenja može uticati na životni vijek: osoba koja puši 10 cigareta dnevno može, primjerice, spriječiti gubitak cijelog dana života ako prestane pušiti do 8. januara, dok do kraja godine može sačuvati čak 50 dana života.
Dodatna istraživanja pokazuju da je za više od polovine pušača (53%) novogodišnja odluka prestanak pušenja, što ukazuje na rastuću svijest o štetnosti ove navike. Sarah Jackson iz UCL Alcohol and Tobacco Research Group izjavila je da je „važno da ljudi shvate koliko je pušenje štetno i koliko prestanak može poboljšati njihovo zdravlje i očekivani životni vijek“.
Velika Britanija, kroz zakonodavne mjere i javnozdravstvene kampanje, nastoji motivirati pušače da prekinu ovu opasnu naviku, istovremeno postavljajući temelje za zdravije buduće generacije prenosi hayat