U posljednjim danima, politička scena u Bosni i Hercegovini postala je još napetija zbog hapšenja ministra sigurnosti, Nenada Nešića. Prema tvrdnjama novinara Slobodana Vaskovića, događaji koji su prethodili akciji pod nazivom “Tunel 2” jasno ukazuju na duboku podjelu unutar Dodikovog režima, kao i na brojne političke kalkulacije koje su pratile cijeli slučaj.

Vasković je naglasio da su politički krugovi unutar SNSD-a duboko podijeljeni u vezi s hapšenjem Nešića, što je postalo jasnije u danima koji su prethodili samoj akciji. Unutar stranke postoje različiti stavovi, a neki visoki zvaničnici smatraju da je hapšenje ministarstva sigurnosti rezultat unutrašnjih političkih sukoba.

Prema izvorima, Nešić je bio svjestan da će biti uhapšen i odlučio je izbjeći boravak u svom domu noć prije same akcije. Iako je postojala sumnja da će pokušati pobjeći, novinar tvrdi da Nešić nije imao namjeru napustiti Bosnu i Hercegovinu. Vasković naglašava da je informacija o hapšenju procurila unutar MUP-a RS, te da je proces privođenja izvršen bez većih poteškoća, uključujući i hapšenje sedam osoba, među kojima je bio i sam Nešić.

Međutim, ključan trenutak nastaje u trenutnim političkim nesuglasicama koje su se pojavile unutar Dodikovog režima. Prema tvrdnjama novinara, najglasniji protivnici hapšenja su Sanja Vulić i drugi visokopozicionirani članovi SNSD-a iz Istočnog Sarajeva. Oni optužuju Sinišu Kostreševića, direktora Policije RS, da je “izdao” Nešića, dok istovremeno optužuju Igora Dodika, Darka Banjca i Kostreševića da su zapravo smjestili cijelu situaciju, ciljajući na političku destabilizaciju unutar SNSD-a.

Ove optužbe postaju jasnije kada se uzmu u obzir interni politički odnosi unutar stranke. Naime, nakon što je Marko Pavić podnio ostavku na mjesto predsjednika DNS-a krajem 2019. godine, Nešić je bio taj koji je lobirao da ga zamijeni na čelu stranke, što je išlo u suprotnost s planovima Milorada Dodika. Iako je Darko Banjac nakon smjene Pavića dobio poziciju u DNS-u, ubrzo je napustio stranku i osnovao Narodnu Partiju Srpske (NPS). Pomirenje između Banjca i Nešića, koje se desilo nedavno, dodatno je zakompliciralo političku situaciju, jer je stvaralo prostor za Banjca da preuzme DNS i njihove odbore.

Kada se dublje analizira cijeli slučaj, Vasković smatra da su optužbe protiv Nešića, da je bio umiješan u teške kriminalne radnje, poput narkotrgovine i pranja novca, zapravo motivirane političkim razlozima. On tvrdi da oni koji sada “žale” za Nešićem samo pokušavaju minimizirati činjenicu da je njegov hapšenje rezultat njegovih vlastitih kriminalnih aktivnosti. U isto vrijeme, on sugerira da su oni koji mu pružaju podršku zapravo oni koji se boje da bi sljedeći na redu za privođenje mogli biti upravo oni.

Vasković također ističe da Tužilaštvo BiH nije pogriješilo u svom postupanju, te da je cijeli proces hapšenja profesionalno obavljen. On poziva sve političare koji pokušavaju smanjiti značaj ove akcije da prestanu s takvim narativima, jer su one zapravo samo pokušaj da se zataška stvarna priroda cijelog slučaja.

Na kraju, situacija koja se odvija u Bosni i Hercegovini otkriva duboke političke sukobe unutar vodećih stranaka, ali i važnost razumijevanja kako unutrašnje političke borbe mogu utjecati na pravne procese. Iako će političke kalkulacije, optužbe i prozivke i dalje oblikovati narativ oko hapšenja, samo vrijeme će pokazati kako će se razvijati odnos između različitih političkih snaga i da li će doći do daljih previranja koja bi mogla imati dugoročne posljedice na političku stabilnost zemlje.

Kao što se može vidjeti, cijela situacija oko hapšenja Nenada Nešića dalja je potvrda složenosti političkog okruženja u Bosni i Hercegovini. Političke borbe unutar ključnih stranaka i osobne ambicije čine osnovu za ovakve događaje, koji nisu samo odraz unutrašnjih nesuglasica, već i međunarodnih utjecaja. Bez obzira na sve, trenutna situacija stavlja pod znak pitanja opstanak i stabilnost vlasti, ne samo na nivou Republike Srpske, već i na državnom nivou. Na kraju, prava priroda ovog slučaja možda neće biti jasna odmah, ali sigurno će imati dugoročne političke i pravne posljedice koje će oblikovati budućnost BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here