Upozorenje koje se odnosi na vremenski period od 9. oktobra u 1:00 sat do 11:00 sati izazvalo je zabrinutost među stanovništvom, posebno u područjima koja su već pogođena poplavama. Prognoze najavljuju između 30 i 60 litara kiše po kvadratnom metru, što može dodatno pogoršati situaciju u regijama koje su već pod rizikom od poplava, bujičnih potoka i klizišta. Zbog ove situacije, nadležne službe izdale su hitna upozorenja kako bi stanovništvo bilo spremno na moguće komplikacije.

Meteorološke prognoze, koje su temeljene na sva tri korištena modela (ICON, ECMWF i GFS), predviđaju da će novi talas intenzivnih padavina zahvatiti područja Hercegovine. Posebno zabrinjava činjenica da će se visinsko strujanje sa jugozapada pomjerati prema jugoistoku, noseći sa sobom veću količinu vlage iz Mediterana. Ove atmosferske promjene mogu prouzrokovati obilne padavine, naročito u oblastima uz Jadran, kao i na krajnjem jugu i istoku Hercegovine.

Kada se posmatra strujanje zraka i raspodjela vlage u vertikalnom presjeku atmosfere, predviđanja pokazuju da će najobilnija kiša biti praćena grmljavinom, što je rezultat visoke toplotne energije iz mora. Iako su poplavama već pogođena područja sjeverozapada i sjevera Hercegovine, prognoze nagovještavaju da će ponovo doći do prolaznih intenzivnih padavina u tim regijama. Ova situacija izaziva dodatnu zabrinutost s obzirom na to da su ta područja već pod velikim pritiskom zbog ranijih vremenskih nepogoda.

Međutim, postoji nekoliko ključnih razlika u odnosu na prethodni talas kiša koji je zahvatio ova područja. Prije svega, ovog puta nema značajnijeg pristizanja hladnijeg zraka u višim slojevima atmosfere, pa je strujanje slabije u poređenju sa situacijom od prošlog petka. Također, nema prisutnih prizemnih ciklona u Jadranu, što smanjuje intenzitet padavina u određenim područjima. Kao rezultat toga, centralni dijelovi Bosne, uključujući Kiseljak i okolinu, mogli bi proći sa znatno manjim količinama padavina i smanjenim rizikom od poplava, iako se i dalje očekuje jedan prolazan, ali intenzivan pljusak.

Smirenje vremenskih uslova očekuje se u prijepodnevnim satima srijede, kada će padavine prestati, ali rizik od poplava i dalje ostaje. Nadležne službe su već izdale brojna upozorenja, a meteorolog Nedim Sladić apeluje na građane da ih shvate ozbiljno. S obzirom na to da su prošli vremenski talasi donijeli značajne štete, oprez je više nego potreban.

Kako bi se osiguralo da stanovništvo bude adekvatno zaštićeno, kontaktiran je direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), Aldin Brašnjić, koji je dao nekoliko važnih izjava. Prema njegovim riječima, iako su određeni stručnjaci i geolozi kazali da evakuacija u nekim područjima, poput Donje Jablanice, nije neophodna, postoji preporuka da se ipak evakuišu najugroženije porodice iz nekoliko preostalih stambenih objekata. Njihova evakuacija, kako kaže Brašnjić, trebala bi biti privremena, trajati jedan dan dok ne prođu najavljene padavine.

Brašnjić je takođe naglasio potrebu za dodatnom mehanizacijom, posebno u području Buturović Polja. Iako su mehanizacija i pomoć već pristigli iz Slovenije, Crne Gore i Republike Srpske, smatra se da je dodatna pomoć neophodna kako bi se adekvatno zaštitila ugrožena područja. Kroz Mehanizam civilne zaštite EU, očekuje se dolazak dodatne opreme koja će olakšati borbu protiv poplava i omogućiti brže reagovanje na potencijalne klizišta i bujične potoke.

Nažalost, Brašnjić je također potvrdio da je tokom potrage pronađeno jedno žensko tijelo, a potraga za još jednom nestalom osobom i dalje traje. Ova informacija dodatno pojačava osjećaj hitnosti i težine situacije s kojom se nadležne službe suočavaju.

Osim toga, Federalni hidrometeorološki zavod izdao je narandžasto upozorenje, što označava ozbiljan nivo opasnosti zbog najavljenih padavina. Građani su pozvani da prate daljnje upute i preporuke nadležnih službi kako bi se smanjio rizik od nesreća i eventualnih gubitaka. U ovakvim situacijama, priprema i pravovremeno reagovanje mogu biti ključni za zaštitu života i imovine.

U zaključku, situacija s vremenskim nepogodama koje su zahvatile Hercegovinu i okolna područja ostaje vrlo ozbiljna. Intenzivne padavine i potencijalni rizici od klizišta i bujičnih potoka predstavljaju prijetnju za već ugrožena područja. Građani bi trebali biti oprezni, pratiti sve informacije i poštovati upute nadležnih institucija kako bi se smanjio rizik od šteta. Ovaj val vremenskih nepogoda ponovo podsjeća na važnost pravovremene pripreme i koordinacije između različitih institucija u borbi protiv prirodnih katastrofa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here