Bošnjaci u džematu Aachen u Njemačkoj ostvarili su značajan uspjeh kupovinom crkve koja je preuređena i otvorena kao džamija 4. decembra prošle godine. Prvi džuma-namaz klanjan je odmah nakon otvaranja, a ovog ramazana održavane su teravije u skladu s epidemiološkim mjerama.

Osnivanje i razvoj džemata
Džemat Aachen osnovan je 19. novembra 1978. godine pod nazivom Islamska zajednica muslimana iz Jugoslavije u Aachenu, te je prvi zvanični džemat u okviru Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj (IZBNJ). Danas okuplja oko 250 porodica. Imam džamije, Mehmed ef. Jakubović, ističe da džemat okuplja vrijedne i plemenite ljude s Balkana koji se pomažu i zajednički grade džemat.

Kupovina crkve
Kupovina novog prostora bila je nužna zbog nedostatka kapaciteta starog objekta. Nakon dvije godine traganja, džemat je kupio bivšu crkvu Nove apostolske crkve. Ovaj objekat je brzo otplaćen uz pomoć džematlija i donacija, a svečani potpis kupoprodajnog ugovora obavljen je 5. jula 2018. godine u Dortmundu.

Džematlije i podrška
Kupovina i preuređenje objekta finansirani su zahvaljujući velikodušnim prilozima džematlija i podršci drugih džemata. Jedan od inspirativnih primjera je hadžija Ibrahim iz Diseldorfa, koji je došao vozom i donio 20.000 eura za kupovinu objekta. Uz njegovu i podršku drugih vjernika, radovi na džamiji su završeni s minimalnim troškovima.

Renovacija i bošnjačka tradicija
Renovacija objekta koštala je oko 150.000 eura, a džamija je obogaćena bošnjačkim motivima i stilom, uključujući tradicionalne rezbarije drveta, kaligrafiju i arabeske. Ef. Jakubović ističe da su u unutrašnjost džamije utkali bošnjačku tradiciju, te su sačuvali elemente koji su zadržali univerzalnu islamsku i kulturnu ljepotu.

Zajednica i tradicija
Džemat Aachen nastavlja graditi zajednicu i održavati vezu s maticom, Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini. Jakubović emotivno ističe da je kupovina nove džamije poseban trenutak u historiji džemata, jer su džematlije zajednički ulagale trud i sredstva kako bi stvorile mjesto za svoje vjerske potrebe i očuvale bošnjačku tradiciju.

haberhana, 2021. godina

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here