Ruska televizija NTV.RU o Dejtonskom sporazumu: Kontroverzne tvrdnje povodom 29. godišnjice

Ruska televizija NTV.RU, povodom 29. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Parizu, emitirala je prilog pun kontroverznih i neutemeljenih tvrdnji, izvještava Oslobođenje.

U prilogu su izneseni stavovi pojedinaca poznatih domaćoj i međunarodnoj javnosti, među kojima su ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan, ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko i profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radomir Lukić.

Neutemeljene optužbe

Ministar Karan je izjavio kako su Srbi “izvan teritorije Republike Srpske izgubili slobodu i postali građani drugog reda”, dok je prilog tvrdio da su Srbi nakon potpisivanja sporazuma “brzo i nemilosrdno protjerani” sa svojih prostora, što je opisano kao “klasično etničko čišćenje”.

Prilog sugerira da su ljudi “nosili sve što su mogli, uključujući tijela mrtvih rođaka sa srpskih groblja”, naglašavajući teške posljedice za srpski narod.

Ruski ambasador Bocan-Harčenko o centralizaciji BiH

Aleksandar Bocan-Harčenko, koji je 1995. bio dio ruske delegacije u kontakt grupi za Dejtonski sporazum, optužio je zapadne sile za namjeru da oslabe Republiku Srpsku i sprovedu politiku centralizacije Bosne i Hercegovine.

– “Zapadni koncepti ‘mira kroz snagu’ i ‘sporazuma pod prisilom’ ogledaju se upravo u Dejtonskom ugovoru,” rekao je Bocan-Harčenko.

Profesor Lukić: Nepovjerenje prema Zapadu

Radomir Lukić, profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, kritizirao je pristup Zapada prema sporazumima:
– “Zapadu se ne može vjerovati. Njihova taktika je zaključiti sporazum, a zatim vršiti ekonomski, politički i drugi pritisak kako bi postigli svoje ciljeve.”

Problematična interpretacija Dejtonskog sporazuma

Iznesene tvrdnje su naišle na kritike zbog izobličavanja historijskih činjenica i izostavljanja šireg konteksta. Dejtonski sporazum, potpisan 14. decembra 1995. godine, donio je mir Bosni i Hercegovini nakon razornog rata, ali i uspostavio složen politički sistem koji uključuje dva entiteta – Federaciju BiH i Republiku Srpsku, te Distrikt Brčko.

Ovako jednostrano i selektivno predstavljanje događaja ugrožava napore ka pomirenju i stabilnosti u regiji, ističu analitičari. Sporni navodi ruske televizije dodatno naglašavaju geopolitičke podjele i ulogu medija u oblikovanju percepcije javnosti o osjetljivim pitanjima.

Dejtonski sporazum ostaje ključni okvir za političku strukturu BiH, dok izazovi njegove implementacije i dalje predstavljaju središnju tačku domaće i međunarodne rasprave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here