U posljednjem susretu predstavnika HDZ-a BiH i stranaka okupljenih u okviru tzv. „Trojke“, održanom u Mostaru, centralna tema bila je stanje i funkcionisanje vlasti na federalnom nivou. Sastanak je poslužio i kao prilika za evaluaciju političkih odnosa unutar vladajuće koalicije, ali i razmatranje važnih ekonomskih pitanja i infrastrukturnih projekata koji oblikuju svakodnevicu građana Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH).
Uvodni ton sastanka bio je pomirljiv, pri čemu su i Dragan Čović, lider HDZ-a BiH, i Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH i federalni premijer, izrazili zadovoljstvo stabilnošću međusobnih odnosa u okviru koalicije. Čović je naglasio kako u okviru entiteta FBiH nema ozbiljnih političkih sukoba, kakvi se javljaju na višim nivoima vlasti, te kako su primarni izazovi koji trenutno stoje pred entitetskom vlasti ekonomske prirode.
S druge strane, Nikšić se osvrnuo na uspjehe Vlade FBiH, ponosno ističući fiskalnu odgovornost koju je vlast pokazala u prethodnom periodu. Prema njegovim riječima, Vlada je u prošloj godini ispunila nekoliko izuzetno važnih finansijskih obaveza:
-
Otplaćen je najveći iznos vanjskog duga u historiji FBiH, ukupno 1,4 milijarde konvertibilnih maraka.
-
Dodatnih 511 miliona KM usmjereno je za penzije, iznad iznosa koji je prikupljen od doprinosa.
-
362 miliona KM investirano je u kreditne obaveze JP Autoceste FBiH.
-
Sve navedeno postignuto je bez potrebe za dodatnim zaduživanjem i bez rebalansa budžeta.
Nikšić je također istakao podatke koji FBiH svrstavaju među odgovornije entitete u regionu kada je riječ o javnom dugu. Naime, dok je prosječna zaduženost zemalja Evropske unije 88,2% bruto domaćeg proizvoda (BDP), zaduženost FBiH smanjena je sa 24,9% na 18,6% BDP-a u posljednje dvije godine. Po njegovim riječima, politička stabilnost otvara vrata investicijama, naročito u sektor javnih radova, od čega bi korist imala cjelokupna populacija entiteta.
Jedna od ključnih tema o kojoj se razgovaralo bila je i Južna plinska interkonekcija, energetski projekat od velikog značaja za cijelu zemlju. Međutim, tu su se pojavile tenzije. Čović je izrazio nezadovoljstvo zbog načina na koji je zakon o ovom projektu usvojen – preko glave HDZ-a, što on vidi kao narušavanje političkog balansa. Prema njegovim riječima, usvojeni zakon je neprovediv u praksi, te će u narednih 15 dana uslijediti intenzivni pregovori kako bi se zakon prilagodio realnim potrebama i interesima svih uključenih.
Nikšić je priznao da su on i Čović prethodno bili blizu postizanja dogovora o Južnoj interkonekciji, ali su kasnije pritisci sa strane poremetili taj proces. Iako je HDZ bio preglasan prilikom usvajanja zakona, Nikšić je naglasio da je to bio izuzetak, jer su nakon toga na sjednici Vlade usvojene čak 79 tačaka jednoglasno, što po njegovom mišljenju potvrđuje ozbiljnost i stabilnost koalicije.
– Ako se oko nečega ne slažemo, trebamo razgovarati, a ne ulaziti u sukobe i donositi odluke koje mogu imati negativan utjecaj na sve građane FBiH, naglasio je premijer.
Na pitanje o studentskim protestima u Sarajevu, koji su organizovani zbog nezadovoljstva reakcijom nadležnih nakon bujičnih poplava koje su prošle godine pogodile Jablanicu i Konjic, Nikšić je najavio susret sa studentima. On je istakao da Vlada FBiH nije nadležna za sankcionisanje odgovornih, već je to zadatak pravosudnih institucija.
Dodao je da je još ranije kontaktirao kantonalno tužilaštvo, odakle mu je potvrđeno da ozbiljan tim tužilaca aktivno radi na slučaju. Naglasio je da je bitno da se istraga provede temeljito i kvalitetno, te da odgovaraju oni koji su zaista krivi, umjesto da se ishitreno donose odluke bez čvrstih dokaza.
Zaključno, iz svega navedenog proizilazi nekoliko ključnih poruka:
-
Vlada FBiH nastoji održati političku stabilnost uprkos povremenim neslaganjima, što omogućava realizaciju važnih ekonomskih ciljeva.
-
Fiskalna odgovornost i smanjenje zaduženosti predstavljaju jasan smjer kojim se Federacija kreće ka održivom razvoju.
-
Dijalog i kompromis ostaju ključni alati u prevazilaženju razlika između političkih aktera.
-
Transparentnost prema javnosti i spremnost na susrete s građanima, kao što je najavljeni sastanak sa studentima, svjedoče o otvorenosti trenutne vlasti za kritiku i argumentiranu raspravu.
Kroz sve ove poteze, Vlada FBiH šalje jasnu poruku da se želi pozicionirati kao odgovorna i stabilna uprava koja vodi računa o interesima svih građana, uz naglašenu potrebu za saradnjom, a ne konfrontacijom među partnerima unutar vlasti.