Poskupljenja u 2025. godini: Građani na rubu izdržljivosti

Na samom početku 2025. godine, građani Bosne i Hercegovine, posebno u entitetu Republika Srpska (RS), suočili su se s talasom poskupljenja koji je dodatno opteretio njihove ionako skromne budžete. Više cijene osnovnih životnih namirnica, goriva i usluga pogodile su domaćinstva, ostavljajući mnoge zabrinute zbog budućnosti.

Poskupljenja koja su obilježila početak godine

Prvi udar na budžete građana stigao je u obliku povećanja cijene električne energije. Nedugo nakon toga, cijene goriva su porasle za 10 feninga po litru, a očekuje se daljnji rast zbog promjena na svjetskom tržištu nafte.

S povećanjem troškova energije i goriva, mlinari su bili prisiljeni povećati cijenu brašna, što je izazvalo lančani efekat. Trenutno vreća brašna košta 25 KM, ali već u narednih mjesec dana cijena bi mogla doseći 27 KM. Hljeb i pekarski proizvodi također će poskupjeti od februara za 10-15%.

Poskupljenja nisu zaobišla ni uslužne djelatnosti. Frizerske usluge, automehaničarske radionice, autopraonice i vulkanizeri povećali su cijene za oko 10%, što dodatno opterećuje ionako osjetljive kućne budžete.

Stanje građana: „Nikad nije bilo gore“

Građani izražavaju zabrinutost zbog sve težih uvjeta života. Službenica iz Banje Luke, Vidosava K., izjavila je:
“Dan nije prošao, a da se ne čuje riječ ‘poskupljenje’. Najteže je zbog hrane, koju moramo kupovati, dok plate i penzije ostaju iste. Nikad nije bilo gore.”

Statistike potvrđuju težinu situacije:

  • Prosječna penzija u RS iznosi 595 KM, dok minimalna plata iznosi 900 KM.
  • Prosječna plata je 1.420 KM, ali čak 70% radne snage zarađuje ispod tog iznosa.
  • Trošak prehrane za četvoročlanu porodicu porastao je na 1.200 KM, što je nedostižno za mnoge radnike.

Perspektiva

Ova poskupljenja nisu samo ekonomsko pitanje već i izazov socijalne izdržljivosti. S obzirom na ograničene prihode, mnogi građani su prisiljeni birati između osnovnih potreba, što dodatno pogoršava kvalitetu života. Ukoliko se ne preduzmu adekvatne mjere za stabilizaciju cijena i povećanje prihoda građana, socijalna nejednakost mogla bi se produbiti, ostavljajući mnoge na rubu siromaštva prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here