Problemi s deklaracijama i rokovima trajanja: Potrošači u BiH suočeni s obmanama

Sumnjivi rokovi trajanja, smanjena gramaža proizvoda i nepotpune deklaracije postali su česta pojava u trgovinama širom Bosne i Hercegovine, ali i ostatka Evrope. Potrošači su sve češće izloženi obmanama trgovaca koji koriste razne trikove kako bi prodali proizvode kojima je istekao rok trajanja ili kako bi sakrili stvarnu vrijednost i sadržaj proizvoda.

Prevare u trgovinama: Šta potrošače najviše pogađa?

Jedan od najčešćih problema je prepravljanje rokova trajanja, gdje se novi datumi prekrivaju starim. Također, deklaracije su često nečitljive ili nejasne, zbog čega kupci kasnije otkrivaju da su prevareni. Uz to, proizvodi koji se kupuju zbog niske cijene često dolaze u manjim pakovanjima nego što se očekuje. Primjeri poput čokolade koja više nije standardnih 100 grama ili kafe u pakovanjima od 375 grama umjesto 500 grama sve su učestaliji.

Još jedna prevara uključuje proizvode s takozvanim optičkim varkama. Na primjer, staklene tegle sa “dioptrijom” čine da krastavci izgledaju veći nego što zaista jesu, a razlika postaje očigledna tek kod kuće.

Savjeti stručnjaka i preporuke za potrošače

Prema riječima Dušana Srdića, predsjednika Udruženja potrošača Reakcija iz Banjaluke, većina ovih prevara dešava se u manjim sredinama, gdje inspekcije rjeđe kontrolišu trgovine.

“Građani trebaju biti oprezni, posebno pri kupovini proizvoda na sniženju. Svaki proizvod na rasprodaji mora imati jasno istaknute cijene prije i poslije sniženja. Također, potrošači bi trebali prijavljivati slučajeve kada cijene na policama i na kasi nisu usklađene,” kaže Srdić.

Deklaracije su još jedno važno pitanje. Svaki proizvod mora imati informacije o nazivu, tipu, sastavu, proizvođaču i uvozniku (za strane proizvode), kao i zemlji porijekla. Zemlje Evropske unije imaju stroge standarde koji osiguravaju da proizvodi budu sigurni za zdravlje potrošača, dok je oznaka CE najrasprostranjeniji znak sigurnosne norme.

Kako razumjeti rokove trajanja?

Rok trajanja proizvoda mora biti jasno naveden, ali potrošači često ne razlikuju različite vrste označavanja. Na primjer

  • “Najbolje upotrijebiti do” označava datum minimalne trajnosti, nakon kojeg proizvod može biti siguran za konzumaciju ako je pakovanje neoštećeno.
  • “Upotrijebiti do” označava krajnji datum do kojeg je proizvod siguran za upotrebu.

Srdić napominje da proizvodi poput čajeva, kafe, tjestenine, začina, keksa i sokova mogu biti sigurni i nakon isteka minimalne trajnosti, pod uslovom da su pravilno skladišteni i neotvoreni.

Šta potrošači mogu učiniti?

Kako bi se zaštitili, potrošačima se savjetuje:

  • Provjera deklaracija i rokova trajanja prije kupovine.
  • Pažljiva kupovina na sniženjima uz provjeru cijena.
  • Prijavljivanje nepravilnosti udruženjima potrošača ili nadležnim inspekcijama.

Borba protiv obmana u trgovinama zahtijeva angažman i svijest potrošača, ali i strožu kontrolu nadležnih organa. Potrošačka prava moraju biti prioritet kako bi svi imali pristup sigurnim i kvalitetnim proizvodima prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here