Staša Košarac, ministar i zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, dao je izjavu koja je izazvala pažnju javnosti. „Republika Srpska ostaje privržena evropskom putu,“ rekao je Košarac, ali je naglasio da će se to dešavati „isključivo uz poštivanje njenog punog ustavnog kapaciteta.” Ovo stajalište reflektuje politiku Republike Srpske koja, prema riječima ministra, ne dozvoljava nikakvo umanjivanje svojih ustavnih nadležnosti, bilo od strane političkog Sarajeva ili međunarodnih aktera.

U svom obraćanju Košarac je istakao da je Republika Srpska dosljedna u legitimnoj politici koja je usklađena s njenim ustavnim pravima i obavezama prema BiH. Prema njegovim riječima, napredak zemlje prema Evropskoj uniji najviše koči situacija u Federaciji BiH. „Problem je u Federaciji, gdje četiri kantonalna premijera, svi iz SDA, blokiraju ključne procese,“ izjavio je, naglašavajući da Republika Srpska nije odgovorna za zastoje u planu rasta zemlje.

Ministar je podsjetio javnost na doprinos Republike Srpske u okviru evropskog puta Bosne i Hercegovine. Prema njegovim tvrdnjama, svaki iskorak prema Briselu desio se zahvaljujući naporima vlasti ovog entiteta. U tom kontekstu, istakao je nekoliko ključnih aspekata:

  1. Konstruktivna uloga Republike Srpske u procesu zaštite njenih interesa i interesa BiH.
  2. Transparentno korištenje sredstava iz evropskih razvojnih planova.
  3. Očuvanje ustavnog kapaciteta Republike Srpske dok je istovremeno djelovala kao pouzdan partner na evropskom putu.

„Potpuno argumentovano i činjenično smo dokazali da Republika Srpska igra ključnu ulogu u evropskim integracijama BiH,“ naglasio je Košarac. Dodao je da su entitetske vlasti uspjele sačuvati interese Srpske, a istovremeno aktivno raditi na ispunjavanju uvjeta za evropski put zemlje.

Košarac je iznio i kritike na račun međunarodnih aktera, tvrdeći da često ne prepoznaju doprinos Republike Srpske u ključnim procesima. „Oni koji tvrde da je BiH homogena politička cjelina često zaboravljaju da je upravo Republika Srpska glavni pokretač značajnih inicijativa,” rekao je. Pored toga, dodao je da međunarodni partneri ne smiju ignorisati specifičnosti entiteta u BiH prilikom donošenja odluka.

Na kraju, Košarac je apelovao na političko Sarajevo da prestane s blokadama koje, prema njegovim riječima, samo usporavaju razvoj zemlje i udaljavaju je od evropskih integracija. „BiH može napredovati samo kroz uvažavanje svih svojih sastavnih dijelova,” zaključio je. Ovo obraćanje dodatno je naglasilo ključnu ulogu Republike Srpske u okvirima političkog i ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine te njenog evropskog puta.

Košarac je također ukazao na potrebu jasnog definisanja odgovornosti unutar političkog sistema Bosne i Hercegovine. Smatra da aktuelna struktura, uz česte nesuglasice između različitih nivoa vlasti, doprinosi stagnaciji zemlje. „Političko Sarajevo se mora suočiti s činjenicom da bez saradnje i međusobnog uvažavanja neće biti napretka,” istakao je. Dodao je da je Federacija BiH često epicentar problema, jer unutar nje postoji veliki broj političkih subjekata koji često blokiraju ključne odluke.

Uz to, ministar je naglasio da je evropski put Bosne i Hercegovine od presudne važnosti za sve njene građane. Prema njegovim riječima, postizanje evropskih standarda nije samo politički cilj, već i prilika za poboljšanje kvaliteta života svih stanovnika zemlje. „Evropska unija nije samo politički okvir već i prostor za ekonomski rast, unapređenje infrastrukture i jačanje socijalne stabilnosti,” dodao je. Košarac je podsjetio da Republika Srpska već koristi određene fondove EU, što pokazuje njenu sposobnost da doprinese evropskim integracijama.

Osim toga, istakao je značaj dijaloga između svih političkih aktera u zemlji. „Dugoročna stabilnost Bosne i Hercegovine može biti osigurana samo kroz otvoren i konstruktivan dijalog,” rekao je. Dodao je da Republika Srpska ostaje otvorena za saradnju, ali samo uz poštovanje njenog ustavnog statusa. Pozvao je sve relevantne strane da se usmjere na zajedničke interese, poput ekonomskog razvoja i evropskih integracija, umjesto na podjele i političke sukobe koji ne donose korist građanima.

Ovim obraćanjem Košarac je poslao poruku da Republika Srpska želi biti partner u procesu razvoja i integracije, ali da očekuje uvažavanje svojih ustavnih prava i specifičnosti. Njegov stav reflektuje širi narativ o potrebi pronalaženja balansa između očuvanja identiteta entiteta i zajedničkog rada na dobrobiti svih građana Bosne i Hercegovine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here