Zdravstveni sistem Gaze na ivici kolapsa: Više od trećine osnovnih lijekova nedostupno, životi pacijenata ugroženi

Zdravstvena kriza u Pojasu Gaze dostiže alarmantne razmjere. Izraelska blokada i zatvaranje graničnih prelaza od 2. marta dodatno su pogoršali situaciju u ionako prenapregnutim bolnicama. Nestašica ključnih lijekova i medicinskog materijala dovodi živote hiljada pacijenata na ivicu smrti.

Prema riječima Alaa Hillesa, direktora Odsjeka za bolničke apoteke Ministarstva zdravstva Gaze, trenutno više od 37% esencijalnih lijekova i 59% medicinskog potrošnog materijala nije dostupno. Ovi podaci ne znače samo brojke, već i konkretne ljudske tragedije – od onkoloških pacijenata do ranjenika koji vape za osnovnim tretmanima.

“Ova nestašica direktno ugrožava sve medicinske usluge, uključujući liječenje karcinoma i bolesti krvi. Čak 54% lijekova za ove bolesti je trenutno nedostupno,” ističe Hilles.

Situacija je jednako teška i za pacijente na dijalizi, jer je više od 24% potrebnih lijekova za njih nedostupno. Bez ovih lijekova, mnogi su osuđeni na pogoršanje zdravstvenog stanja, pa čak i smrt.

Granična blokada ne dopušta dopremu medicinskih zaliha, a skladišta ministarstva zdravstva Gaze su gotovo prazna. Iako se ministarstvo obraća međunarodnim institucijama – uključujući Crveni krst i Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) – konkretna pomoć je spora ili izostaje, dok vrijeme neumoljivo teče za najteže pacijente.

Uprkos pokušajima da se pronađu zamjenske terapije, zdravstveni radnici ističu da zamjene ne mogu dugoročno nadomjestiti nedostatak osnovnih lijekova, posebno kod pacijenata s hroničnim oboljenjima i teško ranjenih.

Ova kriza još jednom pokazuje kako političke odluke i vojne blokade imaju direktan utjecaj na živote civila, koji su sada žrtve ne samo sukoba, već i tihe smrti – zbog nestašice lijekova.

Dok međunarodna zajednica razmatra naredne poteze, hiljade bolesnih u Gazi se pitaju – hoće li preživjeti sutrašnji dan prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here