Prema narodnim vjerovanjima, zračni talas, poznat kao džemre, označava dolazak promjena u prirodi, a stariji su često spominjali njegove efekte. Kada “pukne” džemre, život u prirodi se ponovo budi, pojavljuju se prvi pupoljci, a u travnjacima i šumama mogu se vidjeti i prve naznake visibaba i ljubičica. Ovaj prirodni fenomen, prema običajima, daje signal da dolazi proljeće i da se vrijeme polako mijenja na bolje.
Prema narodnom predaji, džemre se pojavljuje u tri faze, svaka od njih sa specifičnim učinkom na okoliš:
- Prvi udar nastupa 19. februara, kada zračni talas “puca” u zrak. To je trenutak kada zrak postaje topliji, a prema vjerovanjima, ne bi trebalo biti više mrazeva niti velikih minusa. Ovo je signal da zima popušta i dolazi proljeće.
- Drugi udar dešava se 26. februara, kada džemre prelazi u vodu. Voda u rijekama i jezerima tada ne bi trebala više da mrzne, što je još jedan znak da zima polako odlazi.
- Treći udar događa se 5. marta, kada džemre “udara” u zemlju. Tada se očekuje da zemlja počne da se otapa, što omogućava da se na njoj može raditi i sjediti. To je i trenutak kada priroda zaista počinje da oživljava, a radovi u poljoprivredi postaju mogući.
Kroz džemre, narod je prepoznao prve znakove proljeća, koji donose promjene u životnoj sredini prenosi hayat