U Bosni i Hercegovini se ponovno suočavamo sa rastom cijena goriva, što izaziva zabrinutost među građanima i privrednicima. Ova situacija dolazi kao posljedica globalnih dešavanja na tržištu nafte, kao i lokalnih faktora koji dodatno komplikuju stanje. Grupacija za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske već je najavila povećanje cijena, a slične informacije stižu i iz Udruženja prometnika naftom Federacije BiH.

Prema najavama, u narednim danima moglo bi doći do povećanja cijena goriva za pet feninga po litru, što je direktna posljedica rasta cijena na svjetskim tržištima, ali i povećanja troškova transporta. Razlog za ove promjene leži u općem povećanju cijena na burzama, ali i rastu troškova prijevoza, posebno nakon određenih problema u saobraćaju unutar Bosne i Hercegovine.

Neki od izazova s kojima se transportna industrija suočila u proteklom periodu uključuju:

  • Prekid saobraćaja prema Mostaru, što je dovelo do korištenja zaobilaznih puteva preko Zenice, Sarajeva, Rostova na Srednjoj Bosni ili preko Stoca i Nevesinja na Foču.
  • Brza reakcija vlasti omogućila je rješavanje tih problema, te su cisterne sada u mogućnosti da obavljaju transport nakon 19 sati, čime se normalizirala isporuka nafte.

Unatoč ovim poteškoćama, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH, Milenko Bošković, naglašava da su cijene goriva u Bosni i Hercegovini i dalje među najnižima u regiji. Od maja mjeseca, cijene su bile relativno stabilne, ali činjenica da BiH u potpunosti ovisi o uvozu i ne raspolaže značajnijim zalihama nafte znači da svaka promjena na svjetskom tržištu ima direktan utjecaj na cijene u zemlji.

Dugoročna predviđanja u vezi s kretanjem cijena nafte u Bosni i Hercegovini u velikoj mjeri zavise od globalnih geopolitičkih događaja, posebno sukoba na Bliskom istoku. “Dugoročno gledano, situacija na Bliskom istoku će odrediti smjer kretanja cijena,” izjavio je Bošković, napominjući da sukobi u tom regionu uvijek donose neizvjesnost na tržište nafte.

Sličnog mišljenja je i predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima PK RS, Đorđe Savić, koji ističe da se trenutno bilježi rast ulaznih cijena goriva već dvadesetak dana. Prema njegovim riječima, strah od prekida linija snabdijevanja značajno utiče na promjene cijena na globalnom tržištu. “Rast ulaznih cijena ne može se izbjeći, pa smo, prateći maksimalnu maržu, primorani podići cijene za pet feninga,” pojasnio je Savić.

Međutim, situacija ostaje neizvjesna, jer, kako Savić napominje, naredni dani mogu donijeti i promjene koje bi spriječile daljnje poskupljenje. Ako cijene na svjetskim tržištima padnu, moguće je da povećanje cijena u Bosni i Hercegovini neće preći predviđenih 10 feninga. Ipak, trenutno je vrlo teško predvidjeti bilo kakav razvoj događaja zbog “turbulentne globalne situacije.”

Posebno zabrinjava mogućnost eskalacije sukoba na Bliskom istoku, gdje bi potencijalni sukob između Izraela i Irana mogao dovesti do “eksplozije cijena,” prema riječima Savića. Ovaj scenarij predstavlja najveći rizik za stabilnost cijena nafte, jer bi ozbiljan konflikt u ovom regionu, koji je ključan za globalnu proizvodnju nafte, uzrokovao dramatičan rast cijena goriva širom svijeta, uključujući i Bosnu i Hercegovinu.

Na kraju, dok se čeka na razvoj događaja na svjetskoj sceni, građani Bosne i Hercegovine moraju se pripremiti na mogućnost novih poskupljenja u nadolazećim danima. Iako su cijene goriva do sada bile među najnižima u regiji, ovisnost o uvozu i nedostatak domaćih zaliha stavljaju BiH u vrlo ranjiv položaj kada je riječ o fluktuacijama cijena na globalnim tržištima.

Za kraj, može se zaključiti da kretanje cijena goriva u Bosni i Hercegovini ovisi o nekoliko ključnih faktora:

  1. Globalna cijena nafte, koja zavisi od geopolitičkih sukoba, naročito na Bliskom istoku.
  2. Troškovi transporta, koji mogu rasti zbog lokalnih problema u saobraćaju ili promjena u logističkim rutama.
  3. Snabdijevanje naftnim derivatima, koje je u potpunosti vezano za uvoz i u kojem bilo kakve promjene na globalnom tržištu imaju trenutni utjecaj na domaće cijene.

Iako je teško precizno predvidjeti daljnje kretanje cijena, jedno je sigurno – situacija je dinamična i zahtijeva stalno praćenje globalnih i lokalnih faktora. U najboljem scenariju, smanjenje tenzija na Bliskom istoku moglo bi donijeti stabilizaciju cijena, dok bi u najgorem scenariju, potencijalni konflikti mogli izazvati dramatičan rast cijena goriva, što bi dodatno opteretilo građane Bosne i Hercegovine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here