Dok ogromni požari gutaju šumska i naseljena područja oko Jerusalema i centralnog Izraela, mnogi promatrači ne mogu da ne uoče simboliku trenutka – dok se s jedne strane priroda otima kontroli, s druge strane svijet još uvijek svjedoči neviđenim zločinima nad civilima u Pojasu Gaze. Za vjernike, ovo nije slučajnost – već Božija opomena.

Razrada

U proteklim danima, izraelska meteorološka služba izdala je ozbiljno upozorenje da bi ekstremni vremenski uslovi mogli dodatno pogoršati situaciju. Snažni vjetrovi, temperaturni rekordi i minimalna vlažnost zraka stvaraju idealne uslove za širenje požara. Golemi plamenovi već su zahvatili naselja oko Jerusalema, a prema riječima lokalnih dužnosnika, ovo bi mogli biti najveći požari u historiji Izraela.

Jedan od dodatnih incidenata dodatno je uzburkao duhove. Muškarac od 50 godina uhapšen je pod sumnjom da je pokušao zapaliti otvoreno polje u južnom dijelu Jerusalema. Policija još istražuje motiv, ali u narodu se širi zabrinutost da se čak i ljudska ruka pridružila razornom gnjevu prirode.

Na terenu je trenutno:

  • 119 vatrogasnih ekipa

  • 10 specijalizovanih aviona za gašenje požara

  • helikopter za izviđanje i podršku

U borbu protiv požara uključio se i izraelski premijer Benjamin Netanyahu, koji je najavio posjetu pogođenim područjima. Ministar vanjskih poslova, Gideon Sa’ar, u međuvremenu vodi “maraton” međunarodnih razgovora s evropskim kolegama kako bi obezbijedio dolazak pomoći iz Grčke, Hrvatske, Italije, Kipra i Bugarske, čiji se dolazak očekuje tek narednog dana.

Izuzetno zanimljiva činjenica, i za mnoge simbolična, jeste da je upravo Palestina ponudila pomoć u vidu svojih spasilačkih timova. Zemlja čiji je narod već mjesecima izložen sistematskom bombardovanju i blokadi – sada pruža ruku pomoći onima koji su ih tlačili. Za mnoge muslimane, ovaj čin pokazuje moralnu nadmoć u vremenu zla.

U tom kontekstu, sve više vjernika izražava uvjerenje da su ovi požari, zapravo, Allahova dž.š. opomena onima koji čine nasilje. Ne smije se zaboraviti da je u Gazi, prema podacima više humanitarnih organizacija, ubijeno više hiljada civila, od kojih su mnogi djeca i žene. Cijeli svijet je svjedočio rušenju bolnica, škola i džamija. U takvom kontekstu, teško je gledati prirodnu katastrofu u Izraelu bez osjećaja moralne refleksije.

Podsjećamo se na kur’anski ajet iz sure El-Enfal (8:25):

“I bojte se iskušenja koje neće pogoditi samo one među vama koji su zulum činili, i znajte da Allah strašno kažnjava!”

Također, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao:

“Kada ljudi vide nasilje i ne suprotstave mu se, Allah će ih sve kazniti.” (Hadis bilježi Ebu Davud)

Zaključak

Izgaraju šume i kuće, ali i maske. U ovom trenutku, dok plamen prijeti da se otme kontroli, mnogi postavljaju pitanje: Je li ovo samo prirodni fenomen ili božanski znak? Odgovor zna samo Allah dž.š., ali za vjernike je jasno: nema zla koje ostaje nekažnjeno, niti nepravde koja će vječno trajati.

Požari u Jerusalemu i okolici možda jesu najveći ikada zabilježeni u toj zemlji, ali još su veći požari koje su izraelske bombe ostavile u dušama palestinske djece, majki i očeva. Vatra se ne može gasiti vatrom, niti nepravda trajno održavati silom.

Možda je ovo trenutak za unutarnje preispitivanje. Jer kao što Kur’an jasno poručuje:

“Neće se promijeniti stanje jednog naroda dok oni ne promijene ono što je u njima samima.” (Kur’an, Er-Ra’d, 13:11)

Ova tragedija može biti prilika – za kajanje, za povratak pravdi i za traženje oprosta. A Allah je Onaj koji oprašta, ali i Onaj koji strahovito kažnjava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here