PITANJE: Esselamu alejkum. Da li žena može kao mehr zatražiti od muža da je finansira tokom školovanja, na primjer da upiše fakultet, a muž da snosi sve troškove?

ODGOVOR: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.

U šerijatu je dozvoljeno da sve što ima materijalnu ili novčanu vrijednost bude određeno kao mehr (vjenčani dar). Ovo pravilo proizlazi iz mnogih šerijatskih tekstova i stavova islamskih pravnika, koji su analizirali različite situacije u kojima je mehr bio definiran.

Prema hadisima, mehr može biti novac, imetak, ali i određena korist ili usluga. Tako se u autentičnim hadisima spominje da je Alija, radijallahu anhu, dao svoj štit kao mehr, dok je Sabit ibn Kajs, radijallahu anhu, dao svoj vrt (palminjak) kao vjenčani dar svojoj ženi.

Osim toga, Kur’an nudi primjere gdje mehr nije bio materijalne prirode. Na primjer, u priči o ženidbi Musa, alejhisselam, njegov mehr je bio da radi osam godina za oca svoje buduće supruge (El-Kasas, 27). Također, u vjerodostojnim hadisima spominje se da je moguće da mehr bude u obliku poučavanja nečega iz Kur’ana ili podučavanja određenom zanatu.

Iz ovih primjera se jasno vidi da je sve što ima materijalnu vrijednost ili što može biti naplaćeno u novcu ili imetku, dozvoljeno da bude mehr. Međutim, ključno je da se vrijednost takvog mehra jasno i precizno definira kako bi se izbjegle nesuglasice ili sporovi kasnije.

U skladu s tim, nema prepreka da žena kao mehr zatraži školovanje, odnosno da muž financira njeno obrazovanje. Važno je samo da se jasno precizira i proračuna kolika će biti ukupna vrijednost tih troškova, te da se iznos može prilagoditi standardu jednog prosječnog studenta ako je ta vrijednost promjenljiva. Na ovaj način, i muž i žena imaju jasnu sliku o tome šta je dogovoreno kao mehr, što je u skladu sa šerijatskim pravilima.

Dakle, školovanje može biti validan mehr, pod uvjetom da su svi detalji jasno definirani kako bi se izbjegli eventualni problemi u budućnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here