Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naglasio je vezu između istinitosti snova i iskrenosti osobe. Rekao je: „Najistinitijih snoviđenja su oni, među vama, koji su najiskrenijeg govora.“ (Muslim, 6042). Ovaj hadis upućuje na to da što je osoba iskrenija, to su njeni snovi vjerojatnije istiniti.

Ipak, čak i pobožni vjernici mogu imati „adgasu ahlam“ – zbrkane i nejasne snove. Jedino su snovi poslanika uvijek istiniti, jer su oni objava od Allaha. Buharija bilježi izreku Ubjede ibn Umejra: „Snovi Allahovih vjerovjesnika su objava“, potvrđujući to ajetom iz sure Es-Saffat: „O sinko moj, u snu sam vidio da te trebam zaklati, pa šta ti misliš?“ (Es-Sāffāt, 102).

Muhelleb je ljude podijelio u tri grupe po pitanju snoviđenja:

  1. Vjerovjesnici – Svi njihovi snovi su istiniti, iako neki zahtijevaju tumačenje.
  2. Pobožni vjernici – Većina njihovih snova je istinita, a neki ne zahtijevaju tumačenje.
  3. Ostali ljudi – Njihovi snovi mogu biti istiniti ili nejasni, često uzrokovani šejtanom.

Zerkani dodaje da snovi pobožnih vjernika mogu ponekad biti zbrkani zbog njihovog mentalnog ili duševnog stanja.

Ashabi su ozbiljno shvatali ružne snove, do te mjere da su osjećali zdravstvene probleme zbog njih. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ih je podučio kako se nositi s tim snovima. Ebu Seleme prenosi: „Znalo se desiti da usnijem ružan san i razbolim se zbog toga, sve dok nisam čuo Ebu Katadu da je i on isto to osjećao dok nije čuo Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da kaže: ‘Lijepi snovi su od Allaha. Kada neko od vas usnije lijep san, neka ga ispriča samo onima koje voli i koji ga vole, a ako usnije ružan san, neka se utječe Allahu od njegovog zla i od zla šejtana, neka pljucne/puhne tri puta i nikome ne priča svoj san, i on mu neće nauditi.’“ (Buharija, 7044., Muslim, 6040).

Ebu Seleme je dodao: „Neki snovi su mi bili teži od brda Uhud, ali kada sam čuo ovaj hadis, nisam se osvrtao na njih.“ Ovaj hadis je umirio ashabe, jer su shvatili da ružni snovi ne mogu nauditi ako se osoba utječe Allahu i slijedi Poslanikove savjete.

Snovi imaju različite izvore i značenja u islamu. Dok su snovi poslanika uvijek istiniti, snovi običnih vjernika mogu varirati u istinitosti. Pobožni vjernici često imaju istinite snove, ali mogu imati i zbrkane snove zbog svog unutrašnjeg stanja. Ružni snovi ne trebaju biti razlog za strah ako se osoba drži Poslanikovih uputa o utjecanju Allahu i ne pričanju tih snova drugima. Ove smjernice pomažu u održavanju duševnog mira i zaštiti od negativnih utjecaja snova.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here