Pitanje: Eselamu alejkum, da li je dozvoljeno koristiti alkohol za vanjsku upotrebu, poput snižavanja temperature kod djece i slične primjene?

Odgovor: Alejkumusselam,

Postoji jasna razlika između upotrebe alkohola koji se konzumira kao piće, kao što su vino, konjak, rakija, i lijekova koji sadrže određeni procenat alkohola. Ovo pitanje se odnosi isključivo na upotrebu alkohola kao pića u medicinske svrhe, pa stoga neće biti govora o lijekovima koji sadrže alkohol.

Liječenje alkoholom kao pićem je jasno zabranjeno šerijatskim tekstovima. Naime, Muslim bilježi u svom Sahihu da je Tarik ibn Suvejd, radijallahu anhu, pitao Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o vinu, a Poslanik mu je zabranio da ga pravi. Kada je Tarik rekao da želi vino praviti isključivo radi liječenja, Poslanik mu je odgovorio: “Zaista on (alkohol) nije lijek nego bolest.” Ovaj hadis se odnosi na unutrašnju upotrebu alkohola, gdje se alkohol unosi u organizam, kao i na vanjsku upotrebu alkohola za liječenje oblaganjem i sličnim metodama.

Nevevi u komentaru Sahiha Muslima (6/483) ističe: “U ovom hadisu je jasan tekst da alkohol nije lijek, pa je zabranjeno liječenje s njim jer on nije lijek.”

Ovo opće značenje upotrebe alkohola potvrđuju i drugi vjerodostojni hadisi koji zabranjuju liječenje sa onim što je haram. Buharija bilježi u svom Sahihu od Abdullaha ibn Mes’uda: “Zaista Allah u onome što vam je zabranio nije ga učinio vašim lijekom.” Ove riječi prenose se i od Ummu Selleme, radijallahu anha, da ih je rekao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prema Bejhekiju, Ibn Hibbanu i Taberiju.

Što se tiče upotrebe alkohola za dezinfekciju rana i slične svrhe, savremeni učenjaci imaju podijeljena mišljenja. Manji broj učenjaka zabranjuje takvu upotrebu, dok većina dozvoljava. Najbliže ispravnom stavu, a Allah najbolje zna, jeste dozvola upotrebe alkohola za dezinfekciju jer to ne ulazi u zabranjeno liječenje alkoholom.

Zaključno, nema razlike između unutrašnje ili vanjske upotrebe alkohola pri liječenju – oba su zabranjena. Međutim, kada se radi o vanjskoj upotrebi alkohola za dezinfekciju rana ili snižavanje temperature, to je dozvoljeno i ne spada pod zabranu, jer se koristi u svrhu dezinfekcije i ne unosi se u tijelo. Ve billahi tevfik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here