Milan Tegeltija, koji trenutno obavlja funkciju savjetnika Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska i osobe koja izbjegava suočavanje s pravosuđem Bosne i Hercegovine, nedavno je izazvao pažnju javnosti svojom objavom na društvenoj mreži X (bivši Twitter). Iako se u proteklom periodu nije često oglašavao o političkim dešavanjima, ovaj put je odlučio podijeliti svoje viđenje stanja u državi, nudeći oštar i pristrasan komentar na račun političkog Sarajeva i šire državne zajednice.

Njegovo povlačenje iz javnih analiza do sada može se pripisati privatnim razlozima – nedavno je uplovio u bračne vode sa bosanskohercegovačkom novinarkom Aminom Bešo. Ipak, čini se da je pronašao trenutak da se ponovo uključi u politički diskurs, koristeći se jezikom koji jasno favorizira stavove vlasti Republike Srpske i Dodikovog političkog narativa.

U samom središtu njegove poruke nalazi se teza da političko Sarajevo živi u paralelnoj stvarnosti, u kojoj se gaji ideja o jedinstvenoj i centraliziranoj državi Bosni i Hercegovini. Tegeltija tvrdi da je takva vizija potpuno odvojena od realnosti i da se zasniva na iluzijama koje nemaju uporište u aktuelnim političkim i pravnim okolnostima.

On iznosi tvrdnju da:

  • Republika Srpska posjeduje faktičku i pravnu suverenost unutar svojih granica.

  • Ona jedina ima efektivnu kontrolu nad sprovođenjem zakona i odluka na svojoj teritoriji.

  • Nadležnosti institucija BiH vrijede samo dok ih Republika Srpska priznaje i omogućava njihovu primjenu.

Pritom se poziva na Aneks 2. Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim su definisane entitetske granice, i upoređuje ga s Aneksom 4.Ustavom Bosne i Hercegovine. Tegeltija tvrdi da se državne institucije Bosne i Hercegovine mogu pozivati samo na deset jasno određenih nadležnosti koje su definisane tim ustavnim okvirom.

Iz njegovog pogleda proizlazi nekoliko ključnih poruka:

  1. Sve nadležnosti koje nisu eksplicitno predviđene Ustavom BiH mogu postojati samo uz saglasnost Republike Srpske.

  2. Kada ta saglasnost izostane, provođenje odluka institucija BiH u RS-u postaje nemoguće.

  3. U takvoj situaciji, zakoni i odluke BiH postaju “mrtvo slovo na papiru” na teritoriji RS-a.

Kritiku Tegeltija usmjerava upravo na bošnjačke političke lidere i institucije u Sarajevu, optužujući ih da ignorišu realnost i da svojim insistiranjem na unitarnoj državi, kako on kaže, produbljuju krizu i udaljavaju BiH od bilo kakvog funkcionalnog dogovora. Smatra da će ignorisanjem “činjenica na terenu” sami Bošnjaci izgubiti i ono malo što je ostalo od moguće zajedničke države.

Tegeltijina analiza ima i širu geopolitičku notu. On tvrdi da će, ako se ovakav pravac političkog djelovanja nastavi, Bosna i Hercegovina nastaviti da stagnira, postajući teret kako za sopstvene građane, tako i za međunarodne partnere. Ističe da bi u tom slučaju BiH mogla ući u fazu u kojoj njeno postojanje kao države gubi smisao, jer postaje izvor frustracija i prepreka za sve narode unutar nje prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here