Manje poznati propisi o dženazi u hanefijskom mezhebu

  1. Dženaza-namaz se prema hanefijskom mezhebu obavlja na otvorenom prostoru, a klanjanje unutar džamije smatra se mekruhom, tj. pokuđenim, osim ako postoji opravdana potreba. U tom slučaju, ta pokuđenost prestaje.
  2. Kada postoji više umrlih osoba i dženaza-namaz treba biti obavljen u isto vrijeme, preporučuje se klanjanje dženaze svakom pojedinačno. Međutim, ako se klanja zajednička dženaza za sve umrle, to je također dozvoljeno i dovoljno.
  3. Ako se odluči klanjati jedna dženaza za više osoba, tijela umrlih trebaju biti poredana jedno iza drugog, s tijelima muškaraca bliže imamu, zatim djece, pa žena, po istom redoslijedu kao što se redaju saffovi u namazu.
  4. U slučaju da porodica umrle osobe obavi dženaza-namaz bez prisustva imama, vladara, kadije ili muftije, nije potrebno ponovo klanjati dženazu, već se tijelo može odmah ukopati.
  5. Prema propisima, dubina kabura treba biti najmanje do visine pojasa odrasle osobe, a što je kabur dublji, to je bolje.
  6. Mejjit, odnosno umrla osoba, spušta se u kabur koji je iskopan sa udubljenjem u desnom zidu kabura (tzv. lahd), tako da je tijelo okrenuto prema kibli.
  7. Umrla osoba se spušta u kabur samo u ćefinima, bez tabuta ili nosiljke.
  8. Tijelo umrlog polaže se na desni bok, tako da su prsa i lice okrenuti prema kibli.
  9. Kada se spušta tijelo žene u kabur, otvor kabura i oni koji spuštaju tijelo moraju biti prekriveni da se ne otkrije avret umrle osobe. Ovaj postupak nije potreban kada se spušta tijelo muškarca.
  10. Nakon spuštanja tijela u kabur, ćefini se odvežu na krajevima i na sredini tijela.
  11. Ukopavanje tijela u kabur metodom kopanja kanala u sredini kabura (tzv. šekkun) smatra se mekruhom, osim u slučajevima kada je zemlja pjeskovita i rastresita te nije moguće iskopati udubljenje sa strane kabura (lahd).
  12. Mejjit se u kaburu zatvara zemljanom ciglom, drvenim neobrađenim oblicama, kamenim pločama ili ravnim daskama, pri čemu se vodi računa o jednostavnosti i prirodnosti.
  13. Nakon spuštanja tijela u kabur, sipa se zemlja preko njega. Preporučuje se da svaka osoba baci po tri šake zemlje rukom, pri čemu se uči ajet: „Od nje smo vas stvorili. U nju ćemo vas vratiti. Iz nje ćemo vas po drugi put oživjeti.“
  14. Kabur se može zagrnuti tako da ima oblik kamilje grbe, dok je izbjegavanje pravougaonih i drugih oblika pohvalno.
  15. Strogo je pokuđeno ukrašavanje kabura, ograđivanje ili zidanje, osim u slučaju kada je teren neravan i postoji potreba za dodatnom zaštitom kabura.
  16. Ukopavanje umrlih u kućama, ili izgradnja objekata iznad njih, nije dozvoljeno osim za Allahove poslanike, alejhimusselam.
  17. Tri kategorije ljudi nemaju pravo na dženazu-namaz: a. Drumskom razbojniku koji je ubijen u napadu. b. Ubici svojih roditelja koji je to učinio s predumišljajem. c. Osobi ubijenoj u sukobu zbog plemenske pristrasnosti.
  18. Samoubici se klanja dženaza, ali se preporučuje da uglednici izostanu s takve dženaze.
  19. Dženaza-namaz se klanja i novorođenčetu koje je živjelo makar trenutak nakon rođenja. Ako nije preživjelo, ono se kupa, umota u ćefine i ukopa.
  20. Ako osoba zakasni na dženaza-namaz, zanijetit će dženazu i pratiti imama u svim radnjama i učenjima. Ukoliko je zakasnio na sve tekbire, neće klanjati dženazu samostalno.

Ovi propisi su preuzeti iz knjige “Olakšani fikh po mezhebu imama Ebu Hanife,” autora Šefika Rahmana En-Nedevija, štampane 1982. godine. Prevod s arapskog je uradio Ismet Purdić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here